Szalony pomysł Łukaszenki! Ten projekt zaskoczy całą Europę. W tle także Polska…

Aleksandr Łukaszenka fot. youtube.com/beltaby
Aleksandr Łukaszenka fot. youtube.com/beltaby

To może być jeden z najbardziej szalonych pomysłów Aleksandra Łukaszenki od lat. Prezydent Białorusi zlecił właśnie budowę portów oraz centrum logistycznego w okolicach wioski Niżnije Żarty. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ma to być bezpośrednie połączenie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Jak informują białoruskie agencje prasowe, ma to być międzynarodowa droga wodna E40, która ciągnąć się będzie przez terytoria Polski, Białorusi i Ukrainy. Punktem stycznym ma być właśnie obwód homelski, leżący na Białorusi w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Ukrainą.

Według ukraińskich ekonomistów, odbudowa średniowiecznego szlaku wodnego, łączącego niegdyś Skandynawię z Konstantynopolem, byłaby przełomem geopolitycznym w regionie.

Mamy kilka ambitnych projektów infrastrukturalnych, o których zaczynamy mówić. Musimy spróbować zbudować drogę wodną by połączyć Morze Bałtyckie i Czarne. To jest absolutnie realne – mówi premier Ukrainy, Oleksij Honczaruk.

Jednocześnie przedstawiciele władzy w Kijowie zapewniają, że toczą się już poważne rozmowy z polskimi politykami, którzy są żywo zainteresowani projektem.

Łączna długość trasy z Chersonia do Gdańska wynosić będzie 2000 km. Trasa miałaby zostać otwarta w przeciągu najbliższych 2 lat.

Źródło: Tut.by / NCzas.com

6 KOMENTARZE

 1. Czyli powrót do pomysłu ministra Kwiatkowskiego od Wilna do Gurguleszki

  Strona Polska proponowała by usa finansowała taką inwestycję, tylko trzeba by sobie odpowiedzieć na pytanie kto zainwestuje w ukraine i białoruś gdy nie są w nato. Polska mogła by zainwestować, ale problem ten sam.
  Albo wojska polskie na terenie Białorusi i pilnowanie szlaku wodnego?
  To nie są proste odpowiedzi

 2. Po wypowiedzi Prezydenta D.Trampa w sprawie Hongkongu, oczekuję wypowiedzi – „kontrposunięcia” – Chin w sprawie ingerencji USA w wewnętrzne sprawy Polski w wielu sprawach, np. w sprawie PRZYWRÓCENIA W POLSCE ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ, co ma duże znaczenie dla gospodarki polskiej, ze względu na transport towarów. Jak wiadomo, ambasador USA bezceremonialnie „zabronił” budowy kanału Odra – Wisła. Sądząc po tym, że nie widać postępów w przywracaniu żeglugi śródlądowej, torpedowanie zamiarów w tej dziedzinie ma charakter ogólny i NIE NA ŻARTY!

 3. Co za pomysł.A nie mógł wybudować jakiegoś łuku tryumfalnego,czym rozwścieczyłby pisuarów.Gdyż pomysłu na 150m Jezusa raczej nie przebije.

 4. na pewno się to nie spodoba niemcom i jankesom – niemcom, bo eliminuje to konieczność korzystania z tranzytu przez ich teren i omija ich porty, a jankesom, bo wpasowuje się w chińskie plany Nowego jedwabnego Szlaku.
  czyli nic z tego.

Comments are closed.