Szantaż ukraińskiego polityka! Żąda, by Przemyśl nazwała ulicę imieniem kolaboranta Hitlera. Skandaliczny list mera Lwowa

Ukraińscy nacjonaliści kultywują tradycje morderców z OUN-UPA. Foto: PAP/EPA
Ukraińscy nacjonaliści kultywują tradycje morderców z OUN-UPA. Foto: PAP/EPA

Mer Lwowa Andrij Sadowy domaga się zmiany nazwy ulicy w Przemyślu. Jej patronem miałby zostać biskup kolaborujący z nazistami.

W 2013 roku radni Przemyśla zadecydowali, by część ulicy bpa Śnigurskiego nazwać imieniem bpa Jozafata Kocyłowskiego. Sprawa wywołała gigantyczny skandal i protesty mieszkańców.

Jozafat Kocyłowski w czasie II wojny światowej kolaborował bowiem z Niemcami. W Przemyślu błogosławił ochotnikom oddziałów zbrodniczej formacji SS Galizien. Również w okresie międzywojennym miał działać przeciwko Polsce.

Dowodów było wystarczająca dużo, by zmienić nazwę ulicy. Teraz do sprawy odniósł się mer Lwowa.

Andrij Sadowy w otwartym liście do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, zażądał powrotu nazwy ulicy bpa Kocyłowskiego. Zagroził, że niepodjęcie takiej decyzji może zaważyć na dalszej współpracy obu miast.

Mer Lwowa stwierdził, że zmiana nazwy oburzyła nie tylko jego, ale również „ukraińską społeczność Przemyśla i cały naród ukraiński”. Podkreślił, że biskup został błogosławionym przez Jana Pawła II.

Sprawę w ostrych słowach skomentował na swoim Facebooku Andrzej Zapałowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.

Skalę chamstwa mera Lwowa ukazuje jego apel do Prezydenta Przemyśla o zachowanie ulicy bp. Kocyłowskiego (kolaboranta…

Andrzej Zapałowski 发布于 2019年11月29日周五

PL/UAPochopna i nieprzemyślana decyzja Rady Miejskiej w Przemyślu w sprawie cofnięcia nazwy ulicy Błogosławionego…

Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej/Посольство України у Польщі 发布于 2019年11月28日周四

Źródło: Nowiny24

Comments are closed.