Grzegorz Schetyna szokuje na Twitterze! „Żadnej zmiany konstytucji nie będzie. Marian Banaś to symbol uczciwości”

Grzegorz Schetyna. / foto: PAP
Grzegorz Schetyna. / foto: PAP

28 listopada 2019 r. CBA zakończyło procedurę kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, składanych przez niego w latach 2015-2019. Kontrola wykazała nieprawidłowości, które – w ocenie CBA – uzasadniają skierowanie sprawy do prokuratury. W tym momencie PiS nie jest w stanie samodzielnie usunąć szefa NIK ze stanowiska. KO najwidoczniej nie zamierza pomóc.

To rząd PiS ustanowił Mariana Banasia szefem NIK, a gdy pojawiły się pogłoski o podejrzanych interesach prowadzonych w należącej do niego kamienicy, to niektórzy politycy Prawa i Sprawiedliwości utrzymywali, że niemożliwym jest, by taki „kryształowy” człowiek mógł popełnić jakieś przestępstwo.

Również Mariusz Kamiński dziwnym trafem nie prześwietlił – lub zrobił to nieumiejętnie – szefa NIK.

Teraz, gdy sprawa Banasia robi się coraz bardziej podejrzana, PiS udaje, że to nie jest człowiek z ich obozu. Co gorsza – szef NIK jest w tym momencie nieodwołalny.

Premier Morawiecki ma ponoć „Plan B” – mówi się, że chodzi o zmianę Konstytucji. Osiągnąć to można jednak tylko przy wsparciu opozycji.

Grzegorz Schetyna już teraz zapowiedział na Twitterze, że PO-KO nie poprze tego pomysłu.

„Żadnej zmiany konstytucji nie będzie. Marian Banaś to symbol uczciwości PiS” – napisał w mediach społecznościowych prezes Platformy Obywatelskiej.

Z jednej strony zatrważające jest to, że „totalna” opozycja woli dalej narażać na szwank interes państwowy, byle tylko pokazać wyraźnie kompromitację PiS. Z drugiej zaś strony zmiana Konstytucji mogłaby być niebezpieczna, ponieważ pozwoliłaby politykom kontrolować Najwyższą Izbę Kontroli.

Zdaje się więc, że PiS jest skazane na łaskę Mariana Banasia…