Pięć lat więzienia dla nieposłusznych sędziów? Rząd przygotowuje ustawę „dyscyplinarną”

Sędzia - zdj. ilustracyjne / Fot. PAP
Sędzia - zdj. ilustracyjne / Fot. PAP

Projekt ustawy dyscyplinującej sędziów już wkrótce ma trafić pod głosowanie w Sejmie. To odpowiedź PiS na podważanie działań i orzeczeń sędziów wskazanych przez nową KRS.

Według ustaleń „Gazety Prawnej” w najbliższych dniach ukaże się projekt ustawy dyscyplinarnej. Ma ona uderzyć w sędziów, którzy podważają działania sędziów nowej KRS.

Projekt jest odpowiedzią PiS na wydarzenia z Olsztyna. Sędzia Paweł Juszczyszyn, zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydał orzeczenie nakazujące ujawnienie listy sędziów podpisanych pod kandydaturami do KRS.

Według informacji „Gazety Prawnej” nowe regulacje mają być wzorowane na prawie niemieckim. A to wzbudziło olbrzymie kontrowersje.

Chodzi bowiem o skopiowanie art. 339 niemieckiego kodeksu karnego. Brzmi on: „Sędzia, inny urzędnik publiczny lub arbiter, który prowadząc lub rozstrzygając sprawę prawną, wypacza bieg wymiaru sprawiedliwości na korzyść lub na szkodę strony, podlega karze pozbawienia wolności od roku do pięciu lat”.

Problem w tym, że w Polsce immunitet sędziów jest znacznie szerszy niż w Niemczech. Rodzi to obawy, czy karanie nawet pięcioletnim więzieniem sędziów, którzy np. zastosowali się do wyroków TSUE jest zgodne z konstytucją.

Źródło: Gazeta Prawna

Comments are closed.