[RANKING] Finansowy dobrobyt Polaków? Wyprzedzają nas nawet Rumuni, Estończycy i Łotysze…

zdj, ilustracyjne fot. Pixabay
zdj, ilustracyjne fot. Pixabay

Polska znajduje na 22. miejscu w Europie pod względem dobrobytu – jak wynika z Barometru Dobrobytu Finansowego szwedzkiej firmy Intrum AB. Polskę wyprzedzają m.in. Słowacja, Czechy Rumunia, Estonia i Łotwa.

Ranking powstał na podstawie opinii obywateli 24 europejskich państw na temat ich zdolności do płacenia rachunków w terminie, łatwości uzyskania kredytu, poziomu oszczędności.

Nasz kraj nie najlepiej wypada w niemal każdej kategorii i znajduje się na samym końcu rankingu. W zestawieniu podsumowującym badanie Polska plasuje się na 22. pozycji wśród 24 państw.

W poszczególnych kategoriach Polacy są na 19. pozycji jeśli chodzi o regulowanie rachunków i na 20. miejscu pod względem oszczędzenia. Ogromny problem mamy z wiedzą na temat finansów i  zajmujemy pod tym względem przedostatnie 23. miejsce. Lepiej jest tylko w przypadku swobody kredytowej, gdzie plasujemy się na 10. miejscu, z wynikiem powyżej średniej.

W których państwach żyje się najłatwiej?

Niemcy i Austria cieszą się najwyższym poziomem finansowego dobrobytu. Zastawienie zamykają zaś Grecja i Litwa. Badanie pokazuje ponadto, że:

  • Niemcy i Dania mają najmniejsze problemy z terminowym regulowaniem rachunków.
  • Węgry, Czechy i Estonia plasują się najwyżej pod względem wolności kredytowej.
  • Szwedzi i Szwajcarzy wypadają najlepiej, jeśli chodzi o kwotę, jaką są w stanie zaoszczędzić co miesiąc.
  • Finlandia i Wielka Brytania uzyskały najlepszą ocenę z wiedzy finansowej.

Według badania, około 45 proc. mieszkańców Europy twierdzi, że ich rachunki rosną szybciej niż dochody, 75 proc. osób zadeklarowało, że udaje im się co miesiąc odłożyć część swojej pensji, ale 52 proc. jest niezadowolonych z zaoszczędzonej kwoty.

Im kraj niżej plasuje się w rankingu, tym większą presję finansową odczuwają jego mieszkańcy.

Źródło: intrum.com

Źródło: businessinsider.com.pl / intrum.com

2 KOMENTARZE

    • Już nas kraje afrykańskie wyprzedzają w takich sprawach jak np. kwota wolna od podatku.

Comments are closed.