Atak na protestantów w Burkina Faso. Wśród 14 ofiar dżihadystów są dzieci

Żołnierz pilnujący kościoła. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. youtube
Żołnierz pilnujący kościoła. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. youtube

14 wiernych padło ofiarą ataku na mały protestancki kościół w Hantoukoura we wschodniej części Burkina Faso przy granicy z Nigrem. Wśród ofiar są także małe dzieci.

To nie pierwszy atak islamistów w tym regionie na chrześcijańskie miejsca kultu. Atak przeprowadziło kilkanaście dobrze uzbrojonych osób, które wpadły do miasta na motocyklach. Następnie z zimą krwią rozstrzelali pastora tego kościoła, kilku wiernych i dzieci w wieku od 12 do 16 lat.

Wspólnota, która była obiektem ataku ze strony muzułmanów liczy zaledwie kilkudziesięciu. Kościoły chrześcijańskie są niemal „rutynowo” atakowane przez dżihadystów.

W tym roku 26 maja zginęło 4 wiernych w ataku na kościół katolicki w Toulfe, miasteczku na północy kraju. 13 maja czterech katolików zginęło w procesji religijnej ku czci Dziewicy Maryi w Zimtenga, także na północy. Dzień wcześniej sześć osób, w tym ksiądz, zginęło podczas ataku podczas Mszy św. w kościele katolickim w Dablo.

29 kwietnia 2019 r. sześć osób zginęło w ataku na kościół protestancki w Silgadji na północy. W połowie marca ks. Joël Yougbaré, proboszcz z Djibo (północ) został porwany. 15 lutego o. César Fernández, salezjański misjonarz hiszpańskiego pochodzenia, został zabity w centrum kraju.

Za wszystkie ataki odpowiadają grupy dżihadystów, w tym Ansarul Islam, Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów oraz Pańśtwo Islamskie na Saharze. W sumie zabili oni prawie 700 osób od początku 2015 r. i wymusili ucieczkę ze swoich domów pół miliona ludzi.

Źródło: France Info Afrique

Comments are closed.