Dorota Dmowska-Andrzejuk murowaną kandydatką na minister sportu. To była mistrzyni świata w szermierce

Danuta Dmowska-Andrzejuk / Fot. PAP
Danuta Dmowska-Andrzejuk / Fot. PAP

Była mistrzyni świata i Europy w szermierce, Danuta Dmowska-Andrzejuk ma objąć funkcję ministra sportu w rządzie Mateusza Morawieckiego. Oficjalne ogłoszenie ma nastąpić w czwartek.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk nie chce komentować tych doniesień, ale „Onet”, który jako pierwszy poinformował o sprawie, twierdzi, że wszystko już przesądzone.

W poprzedniej kadencji ministrem sportu był Witold Bańka. Ze stanowiska odszedł, gdyż został wybrany szefem Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Od tego momentu teka ministra sportu leży w kompetencjach Morawieckiego.

Wcześniej przez media jako możliwe kandydatury na ministra sportu przewijały się nazwiska innych byłych sportsmenek – tenisistki Agnieszki Radwańskiej i pływaczki Otylii Jędrzejczak.

Dmowska-Andrzejuk ma 37 lat i dotychczas nie działała politycznie. W karierze sportowej jej największym sukcesem było zdobycie tytułu mistrza świata w szermierce w 2005 roku w Lipsku. Pięć lat później sięgnęła po złoto na mistrzostwach Europy w rywalizacji drużynowej.

W 2011 roku została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi.