Duda do Macrona: „Zaproponuj coś. Konkretnie, proszę”

Emmanuel Macron, Andrzej Duda i Angela Merkel. Autor: Armando Babani. / fot. PAP
Emmanuel Macron, Andrzej Duda i Angela Merkel. Autor: Armando Babani. / fot. PAP

Proszę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by nie mówił o „śmierci mózgu NATO”, ale zaproponował, co konkretnie możemy zrobić, aby poprawić naszą współpracę w NATO – zaapelował we wtorek w Londynie prezydent Andrzej Duda zwracając się do przywódcy Francji.

Duda uczestniczył tego dnia w sesji „NATO Engages: Defence and Deterence for a New Era”.

Polski przywódca był pytany, czy nie uważa, że działania prezydenta Francji w odniesieniu do NATO, ale też UE – w kontekście sprzeciwu wobec otwarcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Płn. i Albanią – nie są problematyczne.

Duda podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki jest jednym z kluczowych elementów stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie. Przyznał, że jest wiele napięć tak w NATO, jak i w UE. „Ale te dwa sojusze – NATO i UE – to dwa największe sukcesy na świecie. To dwie najlepsze instytucje stworzone na świecie w ciągu ostatnich stu lat. Oczywiście mamy napięcia, bo w obu tych sojuszach mamy wiele krajów i wiele interesów” – oświadczył prezydent.

Apelował do prezydenta Macrona, by nie mówił o „śmierci mózgu NATO”. „Zaproponuj proszę, co możemy zrobić, aby poprawić naszą współpracę w NATO i UE. Konkretnie, proszę” – zaapelował polski prezydent zwracając się do przywódcy Francji. (PAP)

Comments are closed.