Holandia. Parlament przegłosował parytety dla kobiet w radach nadzorczych. A dlaczego nie np. wśród czyścicieli kanałów?

Feministka. Foto: Pixabay
Feministka. Foto: Pixabay

Holenderscy posłowie zdecydowali, że kobiety muszą mieć co najmniej 30 proc. miejsc w radach nadzorczych firm notowanych na giełdzie w Amsterdamie.

Wtorkowe obrady holenderskiego parlamentu zakończyły się zaskakującą uchwałą. Wbrew premierowi Markowi Rutte i jego partii przegłosowano projekt, który wprowadza parytety w radach nadzorczych firm notowanych na giełdzie.

Za nowymi przepisami opowiedziało się 87 parlamentarzystów, przeciw było 63.

Od teraz kobiety muszą w nich mieć co najmniej 30 proc. miejsc. Firmy, które nie spełniają obecnie tych wymagań będą musiały zastępować kobietami odchodzących mężczyzn.

Te, które nie będą miały kandydatek do obsadzenia miejsc w radzie nadzorczej, będą musiały zostawić miejsce nieobsadzonym.

Nowe przepisy obejmą ok. 5 tys. dużych firm. Teraz będą one musiał zwiększyć zatrudnienie kobiet w swoich radach nadzorczych i zarządach.

To nie pierwsze podejście Holandii do tego parytetu. W 2013 roku rząd stwierdził, że wszystkie duże firmy powinny zarezerwować dla kobiet co najmniej 30 proc. miejsc w zarządach i radach nadzorczych. Nie wprowadzono jednak mechanizmów, które zmuszałyby je do przestrzegania tych wytycznych.

Otwartym pozostaje pytanie, czy holenderski rząd zdecyduje się na wprowadzenie parytetów w innych, nie mniej ważnych dla społeczeństwa obszarach. Np. wśród zakładów oczyszczania miast dla pań, czy np. dla panów wśród manikiurzystów.

Źródło: Reuters

6 KOMENTARZE

  1. tzw. „parytety dla kobiet ” to nic innego, jak próby odebrania odwiecznych parytetów mężczyznom. Stąd tyle wrzasku i oburzenia wśród mamin synków. Czego się chłopaki boicie ?? że baby są lepsze ?

  2. „Komentarz czeka na moderację” czyli najprawdopodobniej nigdy się nie pojawi. Łoj chłopaki,chłopaki słusznie boicie się bab.

Comments are closed.