Masowa dewastacja żydowskich nagrobków pod Strasburgiem. Antysemityzm we Francji w rozkwicie [FOTO]

Zdewastowany cmentarz żydowski w Westhoffen. Foto: tter/Prefet67
Zdewastowany cmentarz żydowski w Westhoffen. Foto: tter/Prefet67

Antysemickie napisy pojawiły się na 107 grobach na cmentarzu żydowskim w Westhoffen w pobliżu Strasburga na wschodzie Francji; wcześniej odkryto antysemickie grafitti w gminie Schaffhouse-sur-Zorn, 20 km od Westhoffen – poinformowała prefektura departamentu Dolnego Renu.

Żandarmeria podjęła śledztwo w sprawie profanacji grobów, na których prócz napisów pojawiły się swastyki. Prefekt Jean-Luc Marx powiedział agencji AFP, że „kategorycznie potępia te akty antysemityzmu” i wyraził współczucie oraz pełne poparcie dla wspólnoty żydowskiej.

AFP przypomina, że w Alzacji od kilku miesięcy pojawiają się napisy, grafitti i wybryki o charakterze antysemickim.

W marcu w Strasburgu zniszczono pomnik upamiętniający zniszczoną podczas II wojny światowej synagogę. W lutym nieznani sprawcy zdewastowali kilkadziesiąt grobów na cmentarzu żydowskim w miejscowości Quatzenheim, położonej około 20 km na wschód od Strasburga, malując na nich swastyki i antysemickie hasła.

Francja ma największą społeczność żydowską spośród krajów europejskich; liczy ona około 550 tys. osób. Z opublikowanych w lutym statystyk wynika, że w kraju o 74 proc. wzrosła w ostatnich latach liczba ataków na tle antysemickim – z 311 w 2017 roku do 541 w 2018 roku.

Pytanie dlaczego prezydent Emmanuel Macron nie tłumaczy się na kolanach przed społecznością żydowską? Polski rząd już by zdążył dziesięć razy przeprosić…

Źródło: PAP

Comments are closed.