Tak polskie złoto wróciło do kraju. Opublikowano przebieg operacji [ZDJĘCIA]

Fot.: g4si.com
Fot.: g4si.com

8 tysięcy sztab złota wróciło z Londynu do Polski. Brytyjskie media opisały jak przetransportowano wart 4 miliardy funtów „pakunek”.

Ważące 100 ton 8 tysięcy sztab złota znajdowały się w Banku Anglii od czasów II wojny światowej. Teraz ujawniono jak potajemnie transportowano je z powrotem do Polski.

Operację transportu złota między bankami powierzono firmie G4S International Logistics. Proces opisywany jest jako jeden z największych tego typu na świecie.

Złota-operacja trwała kilka miesięcy. Ostatni transport, zawierający 20 skrzynek z sztabami, odbył się 22 listopada.

Skrzynie ze sztabami transportowano specjalnymi opancerzonymi pojazdami, pod eskortą policji i helikoptera z powietrza. Na lotnisku na północy od Londynu skrzynie załadowano na Boeing 737.

W Polsce rozładowano je w dwóch miejscach. Tam odebrały je polskie służby i przetransportowały do skarbców Banku Polskiego w trzech opancerzonych pojazdach.

Na miejscu zliczono czy niczego nie brakuje.

Fot.: g4si.com
Fot.: g4si.com
Fot.: g4si.com
Fot.: g4si.com
Fot.: g4si.com
Fot.: g4si.com
Fot.: g4si.com
Fot.: g4si.com

Źródło: Daily Mail

4 KOMENTARZE

  1. 100 ton to 100 000 kg – 8 tysięcy sztab ??? jakiej wagi ? te na zdjęciu mają max 2kg – zatem to tylko 16 ton !!! komu ta ściema

  2. To jest nowe złoto, kupione w tym roku. To nie jest złoto wywiezione w 1939.
    PRZEDRUK Z BRITISH POLES. UK. Lipiec 20, 2019
    NBP sukcesywnie kupuje złoto na rynkach światowych: w 2018 roku NBP zakupił 25,7 ton złota a w 2019 100 ton. Obecnie wielkość zasobów złota NBP wynosi 228,6 ton. Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account. Polskie sztabki złota są indywidualnie oznaczone, posiadają swój numer seryjny. Polska planuje przeniesienie ok. 100 ton złota z Banku Anglii do swoich skarbców. Pozostałe 129 ton pozostanie jak dotychczas w Londynie i będzie inwestowane. Oznacza to, że owe 100 ton złota było zakupione w tym roku. NIE JEST TO ZŁOTO WYWIEźIONE W 1939 R.

Comments are closed.