GIGASKANDAL w Watykanie! Mieli beatyfikować znanego i antykomunistycznego arcybiskupa. Nagle odwołano uroczystość

Abp Fulton J. Sheen/fot. Wikimedia Commons
Abp Fulton J. Sheen/fot. Wikimedia Commons
REKLAMA

Franciszek przyzwyczaił nas do niecodziennych i kontrowersyjnych sytuacji w instytucji Kościoła, a mimo tego wciąż potrafi negatywnie zaskakiwać. Zaplanowana na 21 grudnia beatyfikacja amerykańskiego arcybiskupa Fultona Sheena została przełożona na czas nieokreślony. Niewykluczone, że zostanie całkowicie odwołana, mimo spełnienia wszelkich warunków, by się odbyła.

Z głębokim żalem bp Daniel Jenky, C.S.C, biskup Peorii, ogłasza, że ​​został poinformowany przez Stolicę Apostolską, że beatyfikacja Fultona Sheena zostaje przełożona – poinformowała kuria diecezji Peoria. Zaznaczono też, że bp Jenky „jest głęboko zasmucony tą decyzją”.

REKLAMA

Nie wiadomo, ilu biskupów wystosowało prośbę oraz z jakiego dokładnie powodu przełożono beatyfikację.

Fulton Sheen urodził się 8 maja 1895 roku w El Paso w stanie Illinois. W 1919 roku przyjął święcenia kapłańskie, po których wyjechał kontynuować studia w Leuven w Belgii. Jako pierwszy Amerykanin w historii uczelni zdobył nagrodę kardynała Merciera za najlepszy traktat filozoficzny.

Potem wrócił do diecezji Preoria. Wykładał na uniwersytecie w Waszyngtonie. Stał się popularnym w USA kaznodzieją. W 1930 roku zaczął prowadzić audycję radiową. W 1951 roku zaś zaczął prowadzić co tydzień na żywo program telewizyjny „Live is Worth Living”. Program ten bił ówczesne rekordy popularności w amerykańskiej telewizji.

Abp Sheen znany był z jasnego stawania po stronie prawdy i obrony doktryny katolickiej. Swego czasu zainteresowały się nim służby amerykańskie. Powodem była otwarta krytyka komunizmu oraz przestrzeganie przed ufaniem w Związek Radziecki, który w późniejszej fazie II wojny światowej przez wielu Amerykanów postrzegany był jako państwo demokratyczne, w którym obywatele cieszą się faktyczną wolnością. Otwarcie mówił m.in., że Kreml zamierza zniewolić Europę środkowo-wschodnią, co też się stało.

Proces beatyfikacyjny abpa Sheena rozpoczął się w 2002 roku. W 2012 roku papież Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa Fultona Sheena.

Decyzja o beatyfikacji została podana do publicznej wiadomości 18 listopada. Zaplanowana była na 21 grudnia w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej w Peorii w Illinois. Przewodniczyć jej miał w imieniu papieża kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Wcześniej 6 marca 7-osobowy zespół ekspertów lekarskich, działający przy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, uznał jednogłośnie cud przypisywany wstawiennictwu sługi Bożego, wymagany do ogłoszenia go błogosławionym. Franciszek zatwierdził tę decyzję w lipcu.

Źródła: catholicnewsagency.com/kontrrewolucja.net/vaticannews.va/vatican.va/nczas.com

REKLAMA