W Amiens odnaleziono europejską „Wenus”, która liczy 23 000 lat!

Venus z Lespugue Fot. Twitter
REKLAMA

Kompletnie zachowaną statuetkę kobiety odkryto podczas wykopalisk prehistorycznych w Amiens. Stanowisko to odkryto w 2011 r. Wydobyta teraz i zachowana w dość dobrym stanie rzeźba ma zaledwie 4 cm. Wieńczy ona serię piętnastu tego typu znalezisk w tym miejscu, ale odkrytych w stanie fragmentarycznym.

Wg francuskich archeologów statuetka reprezentuje kulturę grawecką, górnopaleolityczną, któa obejmowała swoim zasięgiem obszary europejskie. Występowała od 32 do 20 tysięcy lat p.n.e. Nazwa tej kultury pochodzi od znalezisk w La Gravette w departamencie Dordogne w południowo-zachodniej Francji. Najważniejszym w Polsce stanowiskiem kultury graweckiej jest ulica Hofmana (dawniej Spadzista) w Krakowie oraz Jaskinia Obłazowa niedaleko Nowego Targu.

REKLAMA

Charakterystyczne dla kultury graweckiej są właśnie figurki kobiet, tzw. Wenus paleolitycznych. Narodowy Instytut Prewencyjnych Badań Archeologicznych (Inrap) przedstawił dziś taką Wenus, odkrytą latem podczas wykopalisk w Amiens.

Figurka przedstawia kobietę, której pośladki, uda i piersi są monstrualnie powiększone. Ręce są tylko naszkicowane, twarz jest bez wyrazu, a włosy wykonano drobną kratką. Według specjalistów Inrapa jest to wyjątkowe świadectwo kultury graweckiej.

To kompletna rzeźba z wieloma szczegółami o zachowanej bardzo dobrze jakości. Stanowisko archeologiczne w prehistorycznym obozie myśliwych znajduje się w dzielnicy Renancourt. Wydobyto już niego wcześniej 15 figurek, ale żąda nie była tak kompletna i w tak dobrym stanie.

Jest bardzo podoba do Wenus z Lespugue i Willendorfu w Austrii. Wszystkie znaleziony do tej pory rzeźby graweckie mają te same cechy, chociaż są wykonane z różnych materiałów i rzeźbione w kości słoniowej, kamieniu, a czasem z wypalonej gliny.

We francuskim znalezisku odkryto poza figurkami, narzędzia z krzemieni, noże, skrobaki, kości koni, a także ozdoby. Na temat tworzenia figurek Wenus istnieje kilka kilka hipotez, ale najczęściej są one postrzegane jako symbole płodności.

Źródło: Ouest France/ Wikipedia

REKLAMA