Kim Dzong Un nie będzie już więcej rozmawiał z Trumpem na temat likwidacji broni jądrowej w Korei Północnej. „To była gra i ględzenie ramola”

Kim Dzong Un .Fot. PAP
Kim Dzong Un .Fot. PAP

Ambasador Korei Płn. przy ONZ Kim Song napisał w sobotę w komunikacie, że tematu denuklearyzacji jego kraju „nie ma już na stole” negocjacyjnym i rozmowy z USA nie są potrzebne, ponieważ dialog ten był grą amerykańskiej administracji na użytek wyborców.

„Nie potrzebujemy prowadzić teraz długich rozmów z USA, a denuklearyzacji nie ma już na stole negocjacyjnym” – napisał Kim i dodał, że rozmowy były ze strony Waszyngtonu „grą na zwłokę”.

Wcześniej w sobotę prezydent Korei Płd. Mun Dze In i prezydent USA Donald Trump rozmawiali o kontynuacji dialogu dyplomatycznego z Koreą Północną. Pjongjang dał Waszyngtonowi czas do końca roku na przedstawienie propozycji, która przełamałaby impas w negocjacjach.

Władze KRLD domagają się też, by USA odstąpiły od jednostronnej polityki narzucania Korei Płn. „bezwarunkowej denuklearyzacji” i do końca tego roku podjęły nową rundę rozmów dwustronnych, w których zostaną uwzględnione postulaty strony północnokoreańskiej. Jeśli tak się nie stanie – ostrzegł Pjongjang – Korea Północna „może wejść na inną ścieżkę”.

Nieporozumienia wywołane żądaniami Pjongjangu wobec Waszyngtonu i wznowienie testów rakietowych w ostatnich tygodniach postawia pod znakiem zapytania szanse wypracowanie porozumienia z północnokoreańskim reżimem.

Podczas szczytu NATO w Londynie Trump oświadczył, że „lider Korei Północnej budzi jego zaufanie”, ale nie może też nie zauważać, że Kim Dzong Un „wciąż wysyła rakiety”. Trump zadeklarował, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to Stany Zjednoczone mogą użyć siły. „Jeśli będzie to konieczne, zrobimy to” – oznajmił. Nazwał też ponownie Kima „Rocket Man” (człowiekiem rakietą), na co Pjongjang zareagował ostrzeżeniem, że taki brak szacunku może być groźny dla USA.

Resort spraw zagranicznych Korei Płn. wydał komunikat, w którym napisano, że skoro Trump wspomina o użyciu siły, to należy zdiagnozować u niego „nawrót ględzenia ramola”. Korea Północna nazywała amerykańskiego prezydenta „ramolem” zanim obie strony rozpoczęły negocjacje.

Pod koniec listopada Kim Dzong Un zarządził ćwiczenia artylerii. Komentatorzy oceniają te manewry jako najnowszą oznakę frustracji Pjongjangu brakiem postępów w realizacji wspólnych projektów obu Korei oraz impasem w negocjacjach nuklearnych z Waszyngtonem. Korea Płn. zasygnalizowała też, że jeśli władze USA nie wystąpią z nowymi propozycjami, to może wznowić wstrzymane próby broni jądrowej i testy rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

(PAP)

2 KOMENTARZE

  1. ▌▌W takich sprawach wiarygodność jest absolutnie kluczowa.

    Dlatego za to samo — czyli za rezygnację z posiadanej już broni nuklearnej — USA zagwarantowały Ukrainie specjalną umową nienaruszalność jej granic. Po prostu walczyć do końca, gdyby tylko ktoś miał apetyt na jej Krym czy Donbas.

    Jak widać gadanie jest tanie, a amerykański papier wszystko zniesie…

    .

Comments are closed.