Mateusz Kusznierewicz przegrywa w finale prestiżowych regat. Zwycięzca prócz pucharu zdobył 200 000 dolarów

Mateusz Kusznierewicz i Bruno Prada w regatach finału Star Sailors League fot. Star Sailors League Marc Roullier
Mateusz Kusznierewicz i Bruno Prada w regatach finału Star Sailors League fot. Star Sailors League Marc Roullier

Mateusz Kusznierewicz zajął 4 miejsce w finałowych regatach cyklu „Star Sailors League”, które zakończyły się na Bahamach. Zwycięzca, Brytyjczyk Iain Percy, zdobył wspaniały puchar oraz nagrodę pieniężną w wysokości 200 tys. dolarów.

W sobotę rozegrano trzy wyścigi: ćwierćfinałowy, półfinałowy i finałowy. Polski żeglarz zapewnił sobie udział w wyścigu finałowym już wczoraj, uzyskując najlepszy wynik w kwalifikacjach na które składało się 10 wyścigów, i czekał na rywali, którzy musieli wywalczyć sobie w nim miejsce.

W wyścigu ćwierćfinałowym startowały załogi, które zajęły w serii kwalifikacyjnych miejsca od 3 do 10. Do półfinału awansowali Lorenzo Chiavarini i Iain Percy z Wielkiej Brytanii, Xavier Rohart z Francji, Eivind Melleby z Norwegii oraz Brazylijczyk Henrique Haddad.

W wyścigu półfinałowym dołączył do nich Włoch Diego Negri, który miał zagwarantowany udział w półfinale za zajęcie 2 miejsca w kwalifikacjach. Do finału zakwalifikowali się Rohart, Melleby i Percy.

Wyścig finałowy miał dramatyczny przebieg. Po starcie Percy i Kusznierewicz pożeglowali w lewo a Rohart, Melleby prawo. Nie górnym znaku pierwszy był Norweg. Kusznierewicz tracił prawie 200 metrów do prowadzącego.

Nasz zawodnik dokonał jednak nieprawdopodobnego wyczynu na kursie z wiatrem i odrobił straty. Na dolnej bramce prowadząca trójka pożeglowała w lewo, a Kusznierewicz chcąc, nie chcąc wybrał prawą stronę, która co ciekawe wydawała się być bardziej korzystna. Po chwili był już na czele ale cała czwórka żeglowała w odległości nie większej niż 30 metrów od siebie!

Niestety wiatr zaczął skręcać w lewo co faworyzowało Iana Percy, który był najbliżej tej strony. Jako pierwszy osiągnął górny znak i rozpoczął żeglugę z wiatrem na metę. Kusznierewicz spadł na 4 pozycję.

Sędziowie dopuścili tzw. pompowanie i czołowa trójka znalazła się bardzo blisko siebie. Walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca: ostro finiszujący z 3. pozycji Melleby musiał ustąpić płynącemu prawym halsem Rohartowi ale pogodził ich Brytyjczyk Iain Percy, który minął metę dosłownie o centymetry przed Francuzem. Mateusz Kusznierewicz zajął 4 miejsce.

Emocjonujący finisz wyścigu finałowego regat "Star Sailors League" fot. Facebook @StarSailorsLeague Gilles Morelle
Emocjonujący finisz wyścigu finałowego regat „Star Sailors League” fot. Facebook @StarSailorsLeague Gilles Morelle

Wyniki finałowych regat cyklu „Star Sailors League”

1. Percy (GBR)/Ekstrom (SWE)
2. Rohart (FRA)/Ponsot (FRA)
3. Melleby (NOR)/Revkin (USA)
4. Kusznierewicz (POL)/Prada (BRA)
5. Chiavarini (GBR)/Weise (GER)
6. Negri (ITA)/Frithjof (GER)
7. Haddad (BRA)/Boeing (BRA)
8. Cayard (USA)/Trinter (USA)
9. Muhonen (FIN)/Vitalij Kusznir (UKR)
10. Doyle (USA)/Infelise (USA)

Na liście startowej finałowych regat cyklu „Star Sailors League” znalazły same żeglarskie sławy miedzy innymi 4 złotych, 3 srebrnych i 6 brązowych medalistów olimpijskich, 23 mistrzów świata w klasie Star, dwóch mistrzów świata z klas olimpijskich, zwycięzca regat challengerów Pucharu Ameryki (Luis Vuitton Cup), zwycięzca wokółziemskich regat Volvo Ocean Race, czy 6-krotny mistrz świata w Match Racingu.

Mateusz Kusznierewicz jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich żeglarzy. Na jego koncie ma między innymi złoty i brązowy medal olimpijski w klasie Finn oraz dwa tytuły mistrza świata w tej klasie. Kusznierewicz jest także dwukrotnym mistrzem świata w klasie Star. Pierwszy tytuł w tej klasie zdobył startując z Dominikiem Życkim w roku 2008 w Miami, a ostatni w obecnym roku w Porto Cervo gdy jego załogantem był wspomniany Bruno Prada.