Chcesz być młody? TO niesamowicie „odmładza” układ nerwowy

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay

Nie od dzisiaj wiadomo, że wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka. Teraz biolodzy przyznają wprost, że regularny trening wytrzymałościowy pozwala „odmłodzić” układ nerwowy.

– U osób starszych wraz z wiekiem dochodzi do stopniowej utraty masy i siły mięśniowej – tzw. sarkopenii. Ma ona związek nie tylko ze zmianami np. hormonalnymi czy w układzie krążenia, ale również zmianami degeneracyjnymi w układzie nerwowym. W wyniku starzenia obserwuje się stopniową defragmentację i zanik połączeń nerwowo-mięśniowych. W efekcie mięśnie są rzadziej pobudzane przez układ nerwowy, słabną, mogą degenerować a nawet zanikać – powiedziała dla PAP dr Anita Florkowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Biolożka dodaje, że wraz z wiekiem w organizmie zachodzą zmiany, które pogarszają precyzję oraz koordynację ruchów. Mogą one zostać jednak zahamowane dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym. Oznacza to, że tego rodzaju aktywność wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale również na układ nerwowy.

Co ciekawe, znacznie bardziej korzystny dla układu nerwowego jest trening wytrzymałościowy (cardio) aniżeli siłowy. Może to być na przykład skakanie, bieganie, jazda na rowerze, a nawet taniec.

– Podczas treningu ośrodkowy układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy) decyduje o tym, które mięśnie pobudzić do pracy oraz jaką siłę i moc nadać temu pobudzeniu – wyjaśnia dr Florkowska. Impuls, który pochodzi od mózgu, przez rdzeń kręgowy do zakończenia neuronu ruchowego kontaktującego się włóknem mięśniowym (połączenie nerwowo-mięśniowe), powoduje wydzielenie neurotransmitera w postaci acetylocholiny.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

2 KOMENTARZE

  1. Pogięło was? Że TUTAJ, na NCZASIE czytam o BIOLOŻCE? !!!!!!!
    Jakiś mężczyzn to napisał czy może jakaś babsztylka?

Comments are closed.