Olga Tokarczuk odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Szwecji [VIDEO]

Olga Tokarczuk odbiera Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok / Fot. YouTube
Olga Tokarczuk odbiera Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok / Fot. YouTube

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, Olga Tokarczuk, odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa. Ceremonia noblowska odbyła się w filharmonii sztokholmskiej.

Tokarczuk została poproszona o odebranie wyróżnienia przez Pera Waesterberga z Akademii Szwedzkiej, który wcześniej wygłosił laudację na cześć noblistki.

Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje wam. Proszę o odebranie Literackiej Nagrody Nobla z rąk jego królewskiej mości króla Szwecji – powiedział Waesterberg po polsku.

Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice – mówił w laudacji.

Polska pisarka – ubrana w czarną, aksamitną suknię do ziemi – wyszła na scenę sztokholmskiej filharmonii jako dziesiąty noblista. Ceremoniał ma związek z kolejnością dziedzin nagrody zapisanych w testamencie Nobla.

Podczas odbierania przez polską noblistkę medalu i dyplomu wszystko przebiegło zgodnie z planem, także zapisany w protokole trzykrotny ukłon, który nie udał się w 1996 r. Wisławie Szymborskiej. Poetka w tym właśnie momencie ceremonii pomyliła się. Olga Tokarczuk swoje trzy ukłony wykonała bez pomyłek.

W trakcie ceremonii nie przewidziano przemówień laureatów.

Medale dla laureatów Nagrody Nobla

Laureaci Nagrody Nobla dostają złote medale z wygrawerowanym wizerunkiem fundatora Alfreda Nobla oraz łacińską inskrypcją „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes”. Są one wykonane ręcznie z 18-karatowego złota i ważą 175 gramów. Dyplomy są wykonane ręcznie przez artystów, jest na nich zdjęcie, imię i nazwisko laureata oraz cytat z uzasadnienia przyznania Nagrody Nobla.

We wtorek wieczorem odbędzie się jeszcze bankiet noblowski. Zgodnie z ustalonym protokołem, Tokarczuk ma zasiąść pomiędzy królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i księciem Danielem oraz naprzeciw królowej Sylwii.

Iluminacja z wizerunkiem Tokarczuk

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie w momencie odbierania przez Tokarczuk Nagrody Nobla pojawiła się iluminacja z jej wizerunkiem.

„Tak aktualnie wygląda Pałac Prezydencki! Raz jeszcze wielkie gratulacje dla Olgi Tokarczuk!” – napisał na Twitterze rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, który zamieścił zdjęcie Pałacu, na którym widnieje wizerunek pisarki oraz napis „Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok. Olga Tokarczuk”.

Źródło: PAP/NCzas.com

4 KOMENTARZE

  1. To nie literatura, tylko propaganda komunistyczna w stylu Marksa, Engelsa i Lenina. A oto fragment z jej wizji świata:
    „W Heterotopii uważa się, że dopóki nie zostaną rozwiązane podstawowe problemy świata – głód, brak wykształcenia, bieda, choroby, przeludnienie niektórych regionów, przemoc – narodziny powinny skłaniać raczej do smutnej refleksji niż radości. To raczej adopcja dzieci, które już są, ma być wspierana, cieszyć się estymą i powodować radość. Rodzice zaś, którzy decydują się na nią, winni być stawiani za wzór obywatela.
    W Heterotopii nie tak łatwo się rozmnażać. Trzeba przekonać społeczność, w której się żyje, że jest się dostatecznie odpowiedzialnym, że ma się miejsce na dziecko i dochody, żeby je utrzymać. Rodzicielstwo jest przywilejem. Czeka się w kolejce na pozwolenie. Narodziny się kontroluje. W wychowaniu już narodzonych dzieci w dużym stopniu pomaga społeczność i Unia. Sam fakt, że ktoś spłodził i urodził dziecko, nie daje mu nad małym człowiekiem władzy. Dzieci nie są własnością rodziców, więc i ich wychowanie jest w dużym stopniu poddane kontroli społecznej.”

  2. chcialem sie zabrac za jej ksiazki dawno temu ale po 3ciej mnie odrzucilo – ‚krowy zlizywaly sol z asfaltu chyba z dziesiac razy’ moze teraz pisze lepiej ze nobla dostala? chociaz npbla dostala szymborska za swoje milosc do komuny i te jakies braszki czy jakos tak.. to prawie literatura ale i korzenie prawie polskie.

Comments are closed.