To już dzieje się w Polsce! Imigrant-islamista planował zamach w Puławach. Został zatrzymany przez ABW

Funkcjonariusz ABW/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Mateusz Marek
Funkcjonariusz ABW/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Mateusz Marek

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Ukrainy, którego podejrzewa o przygotowywanie się do zamachu terrorystycznego. Mężczyzna – Maksym S., który niedawno przeszedł na islam, miał rozważać zamach na galerię handlową w Puławach w województwie lubelskim.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że materiały zgromadzone przez prowadzącą śledztwo lubelską delegaturę ABW pozwoliły zatrzymać go 4 grudnia.

Nadzorujący śledztwo Agencji wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie postawił mu zarzuty, a sąd zaakceptował jego wniosek o trzymiesięczny areszt – podała rzecznika prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Rzecznik PK poinformowała PAP, że Ukrainiec to mieszkający od dwóch miesięcy w Polsce Maksym S. Zatrzymany przez ABW mężczyzna miał „swym zachowaniem w relacjach z innymi osobami wzbudzać uzasadnione obawy, że czyni przygotowania do przeprowadzenia eksplozji materiałów wybuchowych, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach”.

Przygotowania miały polegać na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu samochodu-pułapki w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków – w postaci pieniędzy oraz broni. Za takie czyny grozi do 5 lat więzienia.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział PAP, że ze śledztwa wynika, iż mężczyzna rozważał atak z wykorzystaniem samochodu – pułapki, ładunków wybuchowych albo broni palnej. – Zamach miał przygotowywać co najmniej od 1 października działając w Puławach i Warszawie – powiedział PAP rzecznik.

ABW ustaliła, że mężczyzna zapoznawał się z materiałami o charakterze terrorystycznym, a o swoich planach opowiadał współpracownikom oraz osobom ze swojego otoczenia – wyjaśnił Żaryn.

Według ABW, w ostatnich tygodniach mężczyzna dokonał konwersji na islam, przyjął nowe imię – Muhamat – i uległ silnej radykalizacji. – Będąc w Warszawie mężczyzna przebywał w towarzystwie cudzoziemców prezentujących radykalne podejście do zasad islamu. Utrzymywał bliskie kontakty z cudzoziemcami, m.in. z Tadżykistanu, a także obywatelami Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej – podał rzecznik.

Zaznaczył, że oprócz działań wobec obywatela Ukrainy, funkcjonariusze ABW przeszukali też miejsce zamieszkania tych cudzoziemców, z którymi utrzymywał kontakty.

Podejrzanemu przedstawiono zarzuty przygotowania do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach oraz formułowania gróźb karalnych – wynika z informacji rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. Normalny POLSKI rząd po tylu podejrzanych atakach świrów legitymujących się z religii islamu po prostu by zdelegalizował religię/ideologię islamską jako niebezpieczną dla społeczeństwa. ABW wtedy miałaby otwarte, prawne okno do gnębienia tych pojebów.

  2. Jak rozbraja się niewybuchy? Wywozi na poligon i je detonuje. Z tym klientem zrobić to samo , na poligonie zaopatrzyć go pas szahida i zdalnie zdetonować. Nagrać i nagranie umieścić na YouTube!

  3. Pewnie plótł coś do kumpli po pijaku i następnego dnia nawet nie pamiętał co a tu wielkie halo.

Comments are closed.