Już niedługo ciała zmarłych będą kompostowane! Kontrowersyjna metoda została zaaprobowana prawnie

Trumna. Foto: Pixabay.com
Trumna. Foto: Pixabay.com

Wiosną 2021 roku zostanie otwarty pierwszy na świecie zakład kompostowania ludzi! To pomysł realizowany przez firmę Recompose z siedzibą Seatllte. W ramach innowatorskiego projektu będzie przekształcać ludzie ciała w organiczną glebę. Ta metoda budzi wiele kontrowersji, ale w maju tego roku została zalegalizowana przez stan Waszyngton.

Jak to wszystko ma wyglądać? Powolny proces będzie zachodził w heksagonalnych kapsułach wielokrotnego użytku. Wewnątrz nich będą wióry drewna, lucerna i siano. Będą specjalnie napowietrzane i podgrzewane do temperatury nawet 71 stopni Celsjusza, żeby umożliwić rozwój bakterii. Tak wysoka temperatura niszczy jednocześnie czynniki chorobotwórcze.

Zwłoki będą ulegały przekształceniu w glebę zaledwie w 30 dni. Część „produktu” będą mogły wziąć sobie bliscy zmarłego…

Co z resztą? Będą nią nawożone rośliny znajdujące się w zakładzie. Gleba pozyskana z jednego ciała będzie mogła wypełnić powierzchnię 1 m3.

Budzący kontrowersje obiekt to budynek i powierzchni 1720 m2. Zakład powstał zaraz po tym jak ustawodawcy w stanie Waszyngton zmienili prawo dotyczące postępowania z ludzkimi ciałami po śmierci. Nowe przepisy mają tam wejść w życie 1 maja 2020 roku.

Taka forma pochówku to koszt 5,5 tys dol. Jest droższa od kremacji, ale tańsza od tradycyjnego złożenia ciała w trumnie. Nie wszystkie ciała będą kwalifikować się do kompostowania. Nie będą przyjmowane szczątki tych, którzy zmarli w skutek groźnej choroby zakaźnej.

Źródło: zmianynaziemi.pl