Moskwa dostanie białej gorączki! Nasi sąsiedzi postawią pomnik rosyjskich żołnierzy. Tych którzy walczyli po stronie Hitlera

Generał Andriej Własow i oficerowie ROA Fot. Wikipedia CC 3.0 Autor: Bundesarchiv, Bild 146-1984-101-32 / CC-BY-SA 3.0

Rada praskiej dzielnicy Rzhepory jednogłośnie zatwierdziła budowę pomnika żołnierzy antysowieckiej Rosyjskiej Armii Wyzwolenia (ROA), generała Andrieja Własowa .

Wyjaśniono, że pomnik zostanie odsłonięty z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Towarzysząca tablica wskaże, że około trzystu żołnierzy ROA w maju 1945 roku pomogło Czechom w walce z Niemcami.

Rosyjska ambasada w Pradze była oburzona tą decyzją, nazywając ją cyniczną. Misja dyplomatyczna zauważyła, że ​​międzynarodowy trybunał w Norymberdze „okrucieństwa nazistowskich współpracowników” kwalifikuje jako przestępstwa bez przedawnienia.

Oczekujemy, że strona czeska wypełni zobowiązania międzynarodowe, w tym na mocy Karty Narodów Zjednoczonych i Konwencji o niestosowaniu przedawnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości z 1968 r. Ważne jest, aby wspólnie tłumić próby reinkarnacji nazizmu” – głosi komunikat na stronie ambasady.

W listopadzie rosyjska misja dyplomatyczna ostrzegła Czechy przed konsekwencjami instalacji pomnika. Rosyjski MSZ uznał, że inicjatywa jest krokiem do reinkarnacji nazizmu.

Powstanie w Pradze to spontaniczne powstanie antyhitlerowskie, które miało miejsce w dniach 5–8 maja 1945 r. Uczestniczyła w nim antysowiecka 1. Dywizja Piechoty Rosyjskiej Armii Wyzwolenia pod dowództwem generała dywizji Siergieja Buniaczenki.

Własow to sowiecki dowódca wojskowy, uczestnik bitwy o Moskwę. Po dostaniu się do niewoli w 1942 r. generał zaczął współpracować z Niemcami, stając się szefem organizacji wojskowej sowieckich jeńców wojennych i emigrantów – Rosyjskiej Armii Wyzwolenia. W maju 1945 r. Własow został przez Amerykanów wydany sowietom. W 1946 r. został skazany za zdradę stanu i powieszony.

6 KOMENTARZE

  1. Tak , to tak jak byli biali przeciw Rosji Radzieckiej, ale nie dali rady niestety i powstał ZSRR. Szkoda, inaczej historia by się potoczyła, mniej ludzi by zginęło, być może nie byłoby II wojny światowej?!

  2. Czesi zdurnieli do reszty. Własow, śmieć śmierdzący dopóki Niemcy były silne to stanął po ich stronie. Jak Niemcy przegrały to łajza szukał pomocy u Amerykanów. Nikt nie szanuje zdrajców. Skończył tak gdzie jego miejsce, ze sznurem na szyi.

  3. I niech mi nikt nie przypomina jacy to Rosjanie byli źli bo żołnierzy którzy wracali z niewoli stawiali przed sądem… Amerykanie też nie lubili zdrajców.

  4. Pepiczki niedlugo będą stawiać pomniki Hitlerowcom za walkę przeciw Rosji. Tam pół narodu trzyma pochowane hitlerowskie flagi na pamiątkę.

Comments are closed.