Nowe ustalenia w sprawie śmierci 5 młodych ludzi! Zginęli jadąc z szaleńczą prędkością. Prowadziła dziewczyna

Akcja ratownicza po wypadku pod Ciborzem (woj. Lubuskie). Fot youtube

Nowe ustalenia w sprawie tragicznego wypadku w którym zginęła piątka młodych ludzi koło Ciborza (woj. Lubuskie) wskazują, że samochód jechał z prędkością 190 km/h.

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że audi kierowała jedna z 18-latek, która od niedawna miała uprawnienia do jazdy samochodem.

Odpowiedź na pytanie, czy nastolatkowie zginęli na skutek obrażeń doznanych w wypadku czy też utonęli, mają dać zarządzone przez prokuratora sekcje zwłok, które mają odbyć się w czwartek. Biegli mają również ustalić, czy osoby jadące audi były trzeźwe. Na wyniki tych badań trzeba będzie jednak poczekać kilka tygodni.

W wypadku zginęły dwie 18-latki pochodzące z okolic Sulechowa w pow. zielonogórskim oraz dwóch 19-latków i 17-latek z gminy Skąpe w pow. świebodzińskim. 19-laktowie pracowali w markecie w Skąpem i są przypuszczenia, że to tragedii mgło dojść, kiedy ze znajomymi jechali do pracy.

W sieci pojawił się również film, który miał być zarejestrowany we wnętrzu audi, którym wczesnym rankiem podróżowali nastolatkowie. Z nagrania wynika, że samochód, którym podróżować miały dwie kobiety mógł jechać z prędkością 180-190 km/h. W tle nagrania z godziny 22:58 słychać okrzyki „180”, „190”.

– Wideo zabezpieczyli śledczy, zostało już usunięte z sieci – podała reporterka Polsat News.

Źródło: Polsat News

1 KOMENTARZ

  1. ▌▌BTW: To oczywiście nie jest największy problem na drogach, ale niektóre statystyki (Rosja) podają, że kobiety mogą być sprawczyniami ok. 1/2 wypadków na drogach (widocznie nie dotarło tam jeszcze oskarżenie o patriarchalizm męskich projektantów dróg, ich męskich wykonawców i głównych finansujących), nie będąc oczywiście 1/2 „osobokilometrów” płci za kierownicą (czyli ich wypadkowość jest odpowiednio wyższa).

    Zwróciłbym uwagę na obuwie kierujących: w luźnych klapkach, albo wysokich obcasach (łatwo zauważalne np. na parkingach sieciówek modowych).

    Na początek najłatwiej byłoby wprowadzić limit przestrzeni pod stojącym butem — jeśli mieści się tam policyjna kształtka (na początek: wielkości pałki) — obuwie jest niedozwolone do prowadzenia pojazdu. Klapki oczywiście odpadają na pierwszy rzut oka.

    .

Comments are closed.