„Pudzian” na celowniku prawników. Może mieć przez nich problemy ze skarbówką

Mariusz Pudzianowski/fot. PAP/Leszek Szymański
Mariusz Pudzianowski/fot. PAP/Leszek Szymański

Jak podaje money.pl, magazyny firmy transportowej Mariusza Pudzianowskiego znajdują się na terenach, gdzie „powinny stać raczej zagrody”. Z kolei w lokalizacji podanej jako adres firmy nie ma niczego. – To się nie mieści w głowie – mówi anonimowy prawnik i zaznacza, że „Pudzian” mógł spowodować duże straty dla gminy z powodu przeprowadzonej przez niego optymalizacji podatkowej.

„Pudzian” prowadzi firmę transportowo-spedycyjną Team. Zdarzało się zresztą, że było o nim głośno. Internauci zarzucali mu między innymi robienie zdjęć podczas jazdy ciężarówką czy niezapinanie pasów.

Tym razem jednak Pudzianowski może mieć poważny problem. Proszący o anonimowość prawnik w rozmowie z money.pl wskazał na spore niejasności w prowadzeniu przez niego firmy.

Baza firmy w Białej Rawskiej mieści się bowiem na terenach, które przeznaczone są na działalność związaną z hodowlą, produkcją rolną, ogrodniczą lub leśną. Tymczasem nic nie wiadomo o tym, by taką działalnością zajmował się „Pudzian” – podaje portal.

Prowadzenie takiej działalności na gruntach rolniczych może być przestępstwem skarbowym – mówi prawnik. – W takim przypadku płaci się po prostu mniejsze podatki. Mniejsze o jakieś kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie – dodaje.

Ale to nie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać o odrolnieniu działki. Czy działka, z której korzysta Team była odrolniona? Można mieć wątpliwości w świetle tych dokumentów. Odrolnienie działek to skomplikowana sprawa, ale można oszacować jakoś koszty. W tym przypadku szacuję, że trzeba by było zapłacić za to kilkaset tysięcy złotych, może nawet pół miliona – zaznacza ekspert.

W artykule przedstawiono też mapę zagospodarowania pod „rolnictwo z zabudową zagrodową”. Tymczasem na tym terenie znajdują się trzy hale firmy Team.

Ekspert ma też problem z adresem firmy. Oficjalnie, ta znajduje się przy ul. Mickiewicza 19 w Białej Rawskiej. – Problem w tym, że tam po prostu nic nie ma – mówi prawnik. Redakcja pokazuje też zdjęcie „Wirtualnej Polski” pokazujące ogrodzony teren z dwoma blaszakami i stertą drewna.

Hale firmy Team mieszczą się w innym punkcie na mapie Białej Rawskiej – przy ulicy Ogrodowej. Ten adres nie widnieje już na stronie biznesu „Pudziana”. Jednak trudno hal nie łączyć z firmą celebryty. Na budynkach znajdują się wielkie napisy „Pudzian Team”, a przy nich parkują olbrzymie ciężarówki z wizerunkiem sportowca – czytamy na money.pl. Tymczasem plan zagospodarowania miasta przewiduje, że jest to działka na działalność rolniczą.

Sprawa była już badana przez lokalnych urzędników. Przeprowadzona została kontrola przez skierniewicką delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi.

Jak ustalono (…), firma [Team] od dwóch lat nie prowadzi już działalności w zakresie wykonywania zewnętrznych usług transportowych – napisano w piśmie po kontroli. – Samo zamieszczenie na stronie informacji z ofertą firmy nie przesądza o fakcie wykonywania aktualnie wszystkich usług tam zawartych – czytamy w dalszej części pisma.

Money.pl po kontakcie z WIOŚ usłyszało, że firma „Pudziana” nie prowadzi usług transportowych. Z kolei 18 pojazdów, które posiada, „służy do promocji wydarzeń sportowych”. Mariusz Pudzianowski na pytania redakcji nie odpowiedział.

Źródło: money.pl

3 KOMENTARZE

  1. Odrolnianie czy zarolnianie powinno byc AUTOMATYCZNE a nie zlodzieje kasuja za wydawanie decyzji ktorych czesto nawet nie wydali. Urzedasy w miescie i prawnicy to jest zrodlo wszelkiego zla.
    Prawo ma byc zrozumiale, zwlaszcza skarbowe to i wplywy beda wieksze.

  2. w Polin po prostu nie da się prowadzić uczciwych interesów, przedsiębiorca powinien zarabiać i płacić podatki a nie zajmować się walką z urzędasami mającymi za sobą tony przepisów

Comments are closed.