Trump chce szybkiego uchwalenia rekordowego budżetu Pentagonu. „Zaszyto” w nim sankcje na Rosję i Turcję

Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Donald Trump. Foto: PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział natychmiastowe podpisanie ustawy o budżecie Pentagonu na rok 2020. Oczekuje się, że jej projekt, w który wpisano sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, Kongres przegłosuje jeszcze w środę.

Trump napisał na Twitterze, że „wszystkie nasze priorytety” znalazły się w końcowej wersji ustawy o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act, NDAA). Wśród nich wymienił m.in. zwiększenie funduszy dla amerykańskich oddziałów i płatny urlop rodzicielski.

Kongresie – nie wstrzymuj już tego! Natychmiast podpiszę tę historyczną ustawę obronną – dodał.

Izba Reprezentantów USA – a następnie amerykański Senat – mają według zapowiedzi głosować nad ustawą jeszcze w środę.

Komisje ds. sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów uzgodniły w poniedziałek, po wielomiesięcznych negocjacjach, rekordowy budżet Pentagonu w wysokości 738 mld USD.

Po to by Biały Dom nie mógł się z nich wycofać, projekt przewiduje m.in. sankcje na firmy budujące, łączący Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie, gazociąg Nord Stream 2. Zawiera również zapis, który „zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską”.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy po raz pierwszy obejmuje zakup pocisków rakietowych oraz rakiet przeciwokrętowych dla systemów obrony wybrzeża. Dokument zawiera też zapis o zakazie współpracy wojskowej z Rosją.

Ustawa zakazuje również przekazywania Turcji myśliwców F-35 i wprowadza sankcje na gazociąg TurkStream (Turecki Potok) z Rosji do europejskiej części Turcji przez Morze Czarne.

Przewidziano także środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych, związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc.

O wpisanie sankcji na Nord Stream 2 do ustawy o budżecie Pentagonu zabiegał m.in. republikański senator Ted Cruz. Podkreśla on, że w Kongresie i rządzie USA panuje ponadpartyjny konsensus, że „USA muszą zatrzymać rosyjski Nord Stream 2”.

Sankcje – jak utrzymuje – „mają karać firmy zaangażowane w budowę gazociągu”.

Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo energetyczne Europy” i powstrzymamy (prezydenta Rosji Władimira) Putina przed wykorzystaniem miliardów dolarów w celu napędzania rosyjskiej agresji – oznajmił Cruz.

Z informacji dziennika „Bild” wynika, że gdyby Stany Zjednoczone przed 31 grudnia wprowadziły sankcje wobec firm biorących udział w układaniu rur po dnie Bałtyku, to realizacja Nord Stream 2 opóźniłaby się o 5 lat. Chociaż projekt znajduje się już w końcowej fazie, to wycofanie się z niego w tym momencie z powodu zagrożenia sankcjami specjalistycznych firm z Szwajcarii i Włoch miałoby poważne konsekwencje.

Nie wiadomo jaka będzie reakcja ze strony Rosji i Gazpromu, być może kwestie te były omawiane podczas wczorajszego spotkania szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Mikiem Pompeo i prezydentem Donaldem Trumpem.

Natomiast Turcy zapowiedzieli ustami ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusoglu, że w przypadku gdy zostaną objęci sankcjami uniemożliwią Stanom Zjednoczonym korzystanie z największej bazy lotniczej w regionie – Incirlik. W bazie tej składowane są amerykańskie bomby nuklearne B-61, które znalazły się tam w ramach natowskiego programu Nuclear Sharing. Odpowiedź Turków ma dotyczyć także drugiej bazy w Kurecik. Jeżeli Turcja spełni swoje groźby zepchnie to relacji z USA na nowe minima i może mieć wpływ na cały Sojusz Północnoatlantycki.

Źródło: PAP/nczas

2 KOMENTARZE

    • Po co tak się męczysz? Idź na skróty w rejon ogarnięty wojną, terroryzmem, zamieszkami i będziesz szczęśliwy.

Comments are closed.