„W Brukseli rozbrzmiał chór Sorosa”. Pytających nie interesowały fakty: węgierska prasa o postępowaniu UE ws. praworządności

Victor Orban / Fot. PAP/EPA
Victor Orban / Fot. PAP/EPA

O „chórze” posłusznym amerykańskiemu finansiście George’owi Sorosowi i „niekończącej się procedurze” pisze w środę prorządowa prasa węgierska po wtorkowym wysłuchaniu Węgier w sprawie praworządności w ramach procedury z art 7. unijnego traktatu.

„W Brukseli rozbrzmiał chór Sorosa” – pisze dziennik „Magyar Hirlap”, nawiązując do sformułowania użytego dzień wcześniej przez rzecznika rządu, Zoltana Kovacsa. Według gazety „pytających na wczorajszym wysłuchaniu o węgierskiej praworządności nie interesowały fakty”.

„Magyar Hirlap” przytoczył opinię Kovacsa, że na wysłuchaniu stało się oczywiste, iż „także w nowej Komisji Europejskiej znaleźli się ludzie George’a Sorosa pod kierownictwem wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa”.

Dzienniki cytują też słowa węgierskiej minister sprawiedliwości Judit Vargi po wysłuchaniu, że „gdyby Unia obawiała się o stan praworządności (na Węgrzech), to postępowanie już dawno można było zamknąć, gdyż węgierska delegacja udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania”.

Niekończące się postępowanie

„Magyar Hirlap” dodaje, że unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że chciałby odwiedzić Węgry, a także Polskę, którą również po raz kolejny zajmowano się we wtorek w ramach procedury z art 7. unijnego traktatu.

Inny dziennik, „Magyar Nemzet”, pisze o „niekończącym się postępowaniu w sprawie praworządności” na Węgrzech. Jak podkreśla, postępowanie rozpoczęto ponad rok temu, a dopiero we wtorek doszło do drugiego wysłuchania. Gazeta pisze, że na wysłuchaniu pytano o wymiar sprawiedliwości oraz o wolność akademicką i wolność prasy.

„Judit Varga jeszcze pod koniec listopada mówiła naszej gazecie, że utrzymywanie postępowania w sprawie praworządności w porządku dziennym jest niczym więcej jak bronią w atakach politycznych, które są przypuszczane na Węgry czy Polskę” – pisze dziennik.

Kovacs relacjonował na Twitterze posiedzenie za zamkniętymi drzwiami

„Magyar Hirlap” oraz lewicowa „Nepszava” piszą też o oburzeniu, jakie wywołał w Brukseli fakt, że Kovacs relacjonował i komentował na żywo przebieg wysłuchania na Twitterze, choć posiedzenie odbywało się za drzwiami zamkniętymi.

„Nepszava” podkreśla, że UE oczekuje pisemnych przeprosin za ten „przykry incydent”, a szef luksemburskiej dyplomacji Jean Asselborn poprosił Kovacsa o wyjście z sali.

„Magyar Hirlap” wspomina, że Kovacs napisał na Twitterze m.in., że postępowanie przeciw Węgrom nie ma nic wspólnego z praworządnością czy wolnością prasy, lecz jest to motywowany ideologicznie atak polityczny przeciw krajowi, którego demokratycznie wybrane kierownictwo nie podoba się „chórowi Sorosa” i jego lewicowym towarzyszom.

Źródło: PAP/NCzas.com

6 KOMENTARZE

  1. Rzad musi podjac decyzje, czy chce: (1) Miec sprawny i niezalezny aparat sadowniczy w panstwie, ale KOSZTEM FUNDUSZY UE, czy (2) uzerac sie do usrania ze skorumpowana kastą, A FUNDUSZY UE I TAK NIE DA.

  2. Może by tak po prostu wyrzucili Polskę i Węgry?
    Ja kiedyś glosowałem przeciw wchodzeniu do unii to bym nie płakał.

  3. Każdy średnio ogarnięty wie, że okładanie pałką pt. „praworządność” to ściema. Gdyby o to chodziło, to w kolejce przed Węgrami i RP są dużo bliżej: Francja (zomo na ulicach, notoryczne gwałcenie praw obywateli, cenzura prewencyjna), Niemcy (cenzura prewencyjna, złamanie traktatu z Schengen i wpuszczenie milionów nachodźców, sądownictwo sterowane przez polityków, Hiszpania – zomo na ulicach, prześladowania polityczne i etniczne, Szwecja – cenzura prewencyjna, ingerencja państwa w kościół „państwowy”; Luxemburg – 400mld euro wypranej lewej kasy z UE, Holandia – brak TK i zakaz ustawowy dla wszystkich sądów orzekania w sprawie prawa ustanowionego).

    Cele krótkoterminowe to: utrzymanie i utrwalenie dominacji Niemiec, wymuszenie stopniowego dalszego zrzeczekania się suwerenności i oddanie pełni władzy w ręce antydemokratycznego, niewybieralnego tworu (KE), podporządkowanie ideologii lewicy, a wszystko to jako środek do celu – jedna europa, jeden kołchoz, jeden totalitaryzm pod światłym przywództwem czerwonych komisarzy sterowanych zakulisowo przez finansjerę i prawdziwych władców….

  4. jak za komuny, tylko jeszcze nie posuneli sie do interwencji zbrojnych, ale gdy powstana europejskie sily zbrojne to napewno nie po to zeby bronic granic unii.

Comments are closed.