Europejskie giełdy reagują entuzjastycznie na wygraną Borisa Johnsona. W Paryżu pobity rekord

Wskaźniki giełdy Fot. Twitter
REKLAMA

Euforia na europejskich rynkach akcji po wyraźnym zwycięstwie konserwatystów Borisa Johnsona, co oznacza koniec niepewności w sprawie brexitu. Paryska giełda osiągnęła nowy rekord, najwyższy od 2007 roku. Europejskie giełdy rozpoczęły w piątek wspinanie.

Francuski CAC40 na otwarcie wzrósł o 1,44% (596 865 punktów), osiągając nowy najwyższy poziom od 2007 r. Po zwycięstwie Borisa Johnsona podobne ruchy zaobserwowano we Frankfurcie o 1,22% i Mediolanu (+ 1,38%). Indeksy poszły w górę także w Warszawie.

Na londyńskiej giełdzie wiodący indeks FTSE-100 wzrósł o 0,61%, ale został później spowolniony przez wzrost funta szterlinga. FTSE-250, który jest bardziej reprezentatywny dla brytyjskiej gospodarki, skoczył o 4,5%/

REKLAMA

Wskaźniki poszły w górę także w Azji, ale tam dodatkowo były napędzane spodziewanym ogłoszeniem umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W Tokio na koniec transakcji akcje Nikkei 225 w gwiazdkach zyskały 2,55%. W Chinach Shanghai Composite Index wykonał skok w górę o 1,78%.

Źródło: AFP

REKLAMA