Opole. 20 lat więzienia za oszustwa internetowe. Wyłudził od 150 osób około 250 tys. zł

Więzienie Fot. Pixabay
Więzienie Fot. Pixabay

Na karę łączną 20 lat pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Opolu studenta krakowskiej AGH Mateusza L. za oszustwa internetowe. Zarzuty dotyczą serii wyłudzeń pieniędzy na portalach aukcyjnych.

Według ustaleń śledczych, oszustwa internetowe Mateusza L. opierały się o mechanizm działania, który we wszystkich przypadkach był podobny.

Mężczyzna wystawiał na portalu aukcyjnym ofertę sprzedaży telefonu komórkowego, a po otrzymaniu pieniędzy zrywał kontakt z pokrzywdzonymi, którzy nie otrzymywali aparatu telefonicznego.

Mateusz L. w czasie studiów zaraził się sportowymi zakładami bukmacherskimi. Pasja po pewnym czasie przerodziła się w nałóg i na obstawianie wyników meczów piłkarskich zaczął przeznaczać wszystkie pieniądze. W pewnym momencie 24-latek wpadł na pomysł oszustw w internecie. W maju 2015 roku zamieścił na jednym z portali aukcyjnych ogłoszenie o sprzedaży telefonu Apple iPhone 6.

Mateusz L. obiecywał przesłanie smartfona po wpłaceniu ustalonej kwoty. Po zainkasowaniu pieniędzy zrywał kontakt, a ogłoszenie znikało z portalu. Ten schemat stosował przez dwa lata. Zmieniał tylko kwoty, za jakie miał sprzedać iPhone’a. Najwięcej jednorazowo udało mu się wyłudzić 4000 złotych. Od maja 2015 roku do czerwca 2017 roku oszukał w ten sposób około 150 osób na około 250 tys. złotych.

Przestępstwami zajmowały się sądy z różnych stron kraju, które wydały ponad czterdzieści wyroków, skazując Mateusza L. na kary od kilku miesięcy do ponad dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Opolu połączył jednostkowe orzeczenia za czyny popełnione w latach 2015-2018 i wymierzył oskarżonemu karę łączną 20 lat pozbawienia wolności.

Sąd nie orzekał o czynach, ale połączył kary jednostkowe uznając, że kara łączna jest adekwatna do stopnia szkodliwości popełnionego czynu. Wyrok jest nieprawomocny, a strony już zapowiedziały apelację, która będzie przedmiotem oceny sądu odwoławczego” – komentuje rzecznik opolskiego Sądu Okręgowego sędzia Daniel Kliś.

Źródło: PAP / tvn24.pl

1 KOMENTARZ

  1. To ile milionów lat więzienia dostanie Tusk, Vincent Jan Maria dla niepoznaki zwany Rostowskim, Rzepliński i sedziowie z TK, ktorzy najpierw obiecywali ludziom emerytury z OFE, a potem okradli miliony Polaków na kwotę 268 mld PLN?

Comments are closed.