Janusz Korwin-Mikke w TVP Info ostro o systemie sędziowskim. „Niech sędziów nawet diabeł mianuje”

Janusz Korwin-Mikke w TVP Info. Foto. Prnt scrn tvp.info
Janusz Korwin-Mikke w TVP Info. Foto. Prnt scrn tvp.info

Janusz Korwin-Mikke w programie „Minęła 20” w TVP Info stwierdził, że sędziów niech nawet „sam diabeł mianuje”, byleby był nieodwoływalny. Inaczej „będzie gotów sprzymierzyć się z samym diabłem, Unią Europejską czy nawet jeszcze czymś gorszym” i  nie zachowa się nigdy przyzwoicie.

Poseł Korwin-Mikke odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy na temat sędziów.

– Jakbym był w 1947 roku, kiedy było powiedziane, że „jeszcze 700 sędziów mianowanych było za sanacji i musimy ich jak najszybciej usunąć”. Przepraszam, ale tu nie jest problem mianowania sędziów. Niech ich sam diabeł mianuje. Sędzia mianowany nawet przez diabła może zachować się przyzwoicie, jeżeli jest nieodwoływalny. Jeśli jest odwoływalny, to niestety będzie sługą aparatu wykonawczego i będzie gotów sprzymierzyć się z samym diabłem, Unią Europejską czy nawet jeszcze czymś gorszym przeciwko takiemu układowi – powiedział lider Konfederacji Janusz Korwin-Mikke.

– Najgorsze jest odwoływanie sędziów. Przypominam, że mniej więcej dwa lata temu, gdy zaczęła się ta bijatyka w sądzie, że teraz mamy już dwa porządki prawne. Kiedyś dojdzie do tego, że zaiskrzy między nimi – przypomniał Korwin-Mikke.

Danuta Holecka próbowała bronić prezydenta Andrzeja Dudę twierdząc, że sędziowie „nie mogą być oceniani wyłącznie przez swoje środowisko”. – Ale sędziowie nie mogą być oceniani przez demokratyczny lud. Przykro mi bardzo. Lepiej, by byli oceniani przez siebie, niż… – odpowiedział Korwin-Mikke, na co wtrąciła się Holecka.

– Ale to lepiej, jak jeden sędzia mówi do drugiego „Ty nie masz kompetencji tutaj” i do widzenia? – zapytała.

– No trudno, jakoś musimy to rozstrzygnąć – odparł poseł Janusz Korwin-Mikke.

Źródło: tvp.info