Jakie choinki kupują Polacy? Wyniki badań zaskakują

Sprzedaż choinek Foto: PAP
Sprzedaż choinek Foto: PAP

Nie prawdziwe, a sztuczne choinki zamierzają kupić Polacy w tym roku. Wyniki badań zaskakują.

Hiper-Com Poland i Grupa Mobilna Qpony-Blix zbadały, jakie choinki zamierzają kupić Polacy w tym roku. 68 proc. badanych zadeklarowało, że w tym roku kupi nową choinkę.

Z tej grupy aż 51 proc. badanych zadeklarowało zakup choinki sztucznej. Deklarujący zakup plastikowego iglaka argumentowali swój wybór ceną (49 proc.) i wielokrotnością jego użycia (32 proc.).

11 proc. badanych, którzy wskazali zamiar zakupu sztucznej choinki, podkreśliło, że jest ona bardziej dostępna.

Ci, którzy zadeklarowali zakup naturalnej choinki wskazywali przede wszystkim na tradycję (37 proc.).

Komentująca wyniki badania Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland zauważyła spadek zainteresowania choinkami w ostatnich latach.

– W latach 90. XX wieku ponad 90 proc. Polaków kupowało choinki. Jedną z przyczyn spadku zainteresowania tym towarem jest laicyzacja społeczeństwa. Oczywiście tradycje świąteczne kultywują też osoby niewierzące, ponieważ przeważnie z myślą o swoich dzieciach czy o starszych rodzicach. Jednak styl życia Polaków trochę się zmienia i w rezultacie coraz mniej ludzi dba o takie szczegóły, jak nowe drzewko na Boże Narodzenie. Tym samym jego zakup staje się powoli zbędny. I ten trend będzie postępował – powiedział portalowi Money.pl socjolog, prof. Janusz Hryniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie zostało przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia, na terenie 34 dużych miast, oraz 16 średnich i mniejszych miejscowości.

łącznie przeprowadzono 1001 wywiadów bezpośrednich z osobami w wieku od 18. do 65. roku życia, które deklarowały, że tradycyjnie obchodzą Boże Narodzenie.

Źródło: Money.pl