Tusk zarzuca Morawieckiemu „kolejne kłamstwo brukselskie”.

B. premier Donald Tusk i obecny premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP

Informacje po szczycie klimatycznym UE, na którym Polska dostała pół roku, by zastanowić się, czy na pewno chcemy wypaść z Unii Europejskiej w sprawach ochrony środowiska i klimatu. To „kolejne kłamstwo brukselskie premiera Mateusza Morawieckiego” – ocenił Donald Tusk.

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, b. szef Rady Europejskiej i b. premier w niedzielę skrytykował premiera Mateusza Morawieckiego mówiąc o jego „kolejnym kłamstwie brukselskim”

„To nie jest dzisiaj żaden sukces – że dostaliśmy sześć miesięcy, by zastanowić się, czy na pewno chcemy wypaść z Unii Europejskiej. To dotyczy kwestii ochrony środowiska i klimatu, i także wielkich pieniędzy, które będą inwestowane w tę ochronę” – powiedział.

Tłumaczył, że jeśli będziemy mówić tylko o tym, że Morawiecki kłamie, nie tłumacząc na czym polega istota sprawy.

W jego ocenie sprawy klimatu były zaniedbane, również podczas jego rządów, i musi nastąpić przełom. „Najwyższy czas, żeby umieć powiedzieć, że były zaniedbania przez kilkadziesiąt lat (…), a później żaden rząd, łącznie z moimi dwoma rządami, nie był wystarczająco wrażliwy w tej kwestii i wystarczająco przygotowany, żeby do takiego przełomu doprowadzić” – mówił w radiu Zet Tusk. Dzisiaj – jak wskazał – sytuacja jest o tyle inna, że Europa oferuje gigantyczne pieniądze.

„Kiedy ja broniłem czasami Polski przed tymi decyzjami klimatycznymi, to dlatego, że wówczas mówiono głównie, jak ukarać Polskę” – tłumaczył swoje decyzje. „Dzisiaj po raz pierwszy pojawiła się bardzo poważna oferta: kto idzie z nami – czyli z całą Europą – po czyste powietrze, po małą emisję CO2, po ratowanie planety – ten będzie nagrodzony” – powiedział Tusk.

Jego zdaniem Polska powinna się „bić nie o spowolnienie tego procesu, tylko wręcz przeciwnie”. „Skoro my mamy najtrudniejszą sytuację także z naszym powietrzem, to my powinniśmy wywalczyć maksimum środków, pomocy – nie tylko pieniędzy, żeby zrobić to szybciej, a nie wolniej” – przekonywał.

„Dania nie musi się już tak spieszyć, Estonia nie musi się już tak spieszyć” – argumentował. „Skoro my jesteśmy tak uzależnieni od węgla, czyli tak +brudni+ jeżeli chodzi o powietrze czy wodę, to przecież w naszym interesie jest, żeby nadgonić, a nie spowalniać” – wskazał.

Tusk powiedział, że nie rozumie tej „infantylnej radości premiera, że dostał dla Polski ten status – tego, który nie potrafi – i się tym chwali”. „Ja bym się tym nie chwalił” – stwierdził Tusk w niedzielnym wywiadzie.

Podkreślił, że ekologia jest dla niego i dla wszystkich Polaków jedną z najważniejszych spraw.

Według Tuska powinniśmy o to nasze wspólne dobro i wspólne dziedzictwo umieć zadbać. „Czy przetrwamy jako ludzie, jako Polacy i jako planeta, zależy od tego, czy jesteśmy w stanie mądrze myśleć o tych dużo poważniejszych sprawach” – podkreślił.

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła „zobowiązać się do realizacji tego celu” na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

„Prowadzimy bardzo ambitną, ale jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną, politykę energetyczną” – mówił po zakończeniu szczytu Morawiecki. „Musimy jednak zapewnić takie tempo zmian, jakie będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, do potrzeb polskiego społeczeństwa. To jednocześnie gwarantuje nam, że będziemy w najszybszym możliwym tempie realizować programy zapewnienia czystego powietrza” – zaznaczył szef rządu. Premier wymienił tu programy „Czyste powietrze” oraz „Mój prąd”.(PAP)

 

3 KOMENTARZE

 1. Czy zadbaniem o czyste powietrze i wode Tuski nazywa rowniez wywozenie z Europy Zachodniej do Wschodniej wlasnych smieci i niebezpiecznych odpadow?

  • Bardzo ważne pytanie, tak jak i kolejne, na które bez problemu każdemu nasunie się odpowiedź, jeśli porównamy statystyki, kto jest największym trucicielem w Europie i na świecie.

   Cały czas odwraca się uwagę Polaków od najważniejszego teraz dla nas tematu, czyli bogactw naturalnych Polski a tym samym majątku Polaków. Szczegóły w tych filmikach pt.
   1. „BOGACTWA NATURALNE POLSKI I ZASOBY WĘGLA – KRZYSZTOF TYTKO DYREKTOR KOPALNI”
   2. „Musisz to wiedzieć(587) dr Zbigniew Kękuś i Krzysztof Tytko o zasobach naturalnych Polski cz 1.”
   3. „Musisz to wiedzieć(588) dr Zbigniew Kękuś i Krzysztof Tytko o zasobach naturalnych Polski cz 2”
   4. „Krzysztof Tytko, Marek Adamczyk: Bronimy polskich zasobów naturalnych #214 KNews”
   5. „#Polska Zmiana Krzysztof Tytko: Zagrożenia wynikające z polityki surowcowej i energetycznej Polski” i inne filmiki (PODAJ DALEJ! PODAJ DALEJ)

   Nie ma też żadnego antysemityzmu, nie ma mowy nienawiści to tylko kolejny „ich” czyli wrogich służb i sposób na Polaków. Już pisałam, jak można bez problemu obalić ten absurdalny, kłamliwy itd. zarzut pt. „mo wa nie na wi ści”, ale nie chce przejść. Ale będę próbowała dalej, nawet pod art. niezwiązanymi tematycznie, a nuż się uda.

   Na prezydenta, rządzących Polską i Polakami, powinniśmy wybierać takich ludzi jak Pan Krzysztof Tytko, który wypowiada się o bogactwach Polski, takich ludzi jak Pani Ewa Rzeuska, jeden tylko filmik (reszta też do odnalezienia) pt. „OSTRO! USA, Izrael, Żydzi i Polska | E. Rzeuska i T. Matuszyk”
   Takie moje zdanie.

Comments are closed.