Gwałtowne starcia w Indiach! Muzułmanie protestują przeciwko przepisom o obywatelstwie [VIDEO]

Protesty muzułmanów w Indiach Fot. youtube

Gwałtowne starcia w Indiach! Muzułmanie protestują przeciwko przepisom o obywatelstwie. Sześć osób zginęło podczas demonstracji w północno-wschodnich Indiach przeciwko ustawie przyznającej obywatelstwo niemuzułmanom.

W części regionów kraju nie działa internet i wprowadzono godzinę policyjną. Największe napięcie utrzymuje się w największym mieście stanu Asam, Guwahati, gdzie w niedzielę demonstrowało pięć tysięcy ludzi.

W stanie Asam cztery osoby zmarły w szpitalu po postrzeleniu przez policję w trakcie demonstracji. Jedna osoba zginęła w pożarze w sklepie, a jeszcze inną pobito na śmierć podczas protestów.

W stanie Bengal Zachodni zawieszono na części linii kursowanie pociągów, które zostały podpalone.

Nowa ustawa ułatwia uzyskanie obywatelstwa Indii uchodźcom z Afganistanu, Bangladeszu i Pakistanu pod warunkiem, że nie są oni muzułmanami. Przyznaje ona obywatelstwo indyjskie buddystom, chrześcijanom, hinduistom, wyznawcom dżinizmu, parsom i sikhom, którzy uciekli z tych krajów przed 2015 rokiem.

Opozycja i organizacje obrony praw człowieka uważają, że nowe prawo stanowi część nacjonalistycznego programu premiera Narendry Modiego. Zarzucają mu, że zmierzają do zmarginalizowania 200 mln muzułmanów w Indiach.

Muzułmanie stanowią ponad 14 proc. ludności Indii, jednak w niektórych stanach ich liczba jest o wiele większa, np. w Bengalu Zachodnim wynosi 27 proc., a w Asamie 34 proc.

(PAP)

Comments are closed.