Obchody Epifanii w Etiopii i alpinizm to nowe skarby niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Obchody Epifanii w Etiopii. Fot. YT
Obchody Epifanii w Etiopii. Fot. YT
REKLAMA

Ceremonie Święta Trzech Króli z Etiopii i Kwagh-hir (rodzaj teatru lalek) z Nigerii stały się teraz częścią „niematerialnego dziedzictwa ludzkości”, o której decyduje UNESCO.

Tym razem mocno dowartościowano kraje afrykańskie. Z 14 kandydatur, na listę trafiło 5 z Afryki, w tym m.in. także kultura uprawy palm daktylowych.

Na liście pojawi się też spoza Afryki muzyka i taniec Dominikany – Bachata. Tradycyjne umiejętności tworzenia i gry na instrumencie Dotār, związanym z Iranem oraz osiągnięcia rzemiosła i ceramiki z Meksyku.

REKLAMA

Dodano także kilka wydarzeń do listy „zagrożonych praktyk kulturowych”. Są to m.in. rytuały i praktyki związane ze świątynią Kit Mikayi (w zachodniej Kenii), czy mauretański gatunek muzyczny wykonywany na bębnach.

Warto dodać, że podczas podczas 14. sesji komitetu UNESCO na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości wpisano także np. alpinizm. Uznano go za „sztukę wspinania się na szczyty i ściany w wysokich górach, o każdej porze roku, w skalistym lub lodowym terenie. Wymaga zdolności fizycznych, technicznych i intelektualnych, użycia odpowiednich technik, sprzętu i wysoce specjalistycznych narzędzi, takich jak czekany i raki”.

„Wymaga również wiedzy na temat środowiska naturalnego, zmieniających się warunków pogodowych i zagrożeń naturalnych. Alpinizm opiera się również na aspektach estetycznych: alpiniści dążą do elegancji wspinaczki, kontemplacji krajobrazu i harmonii z naturalnym środowiskiem”. 

Źródło: UNESCO

REKLAMA