PILNE! Sądowy finał piłkarskiego pokera! „Fryzjer” posiedzi 4,5 roku za ustawianie meczów ligowych

Trybuny Widzewa Fot. Wikipedia

Ciągnąca się od lat afera z „ustawkami” meczów ligowych ma finał w sądzie. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał Ryszarda R. ps. „Fryzjer” za winnego korupcji i skazał go a 4,5 roku więzienia.

Sąd uznał, że „Fryzjer” jest winnym niemal wszystkich z ponad 100 przedstawionych zarzutów. Poza karą więzienia, orzekł wobec niego także zakaz organizacji i uczestniczenia w profesjonalnych zawodach sportowych przez 10 lat.

„Fryzjer” założył i kierował „zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek”.

Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w takich klubach piłkarskich jak m.in. Widzew Łódź, Zagłębie Lubin, Górnik Polkowice, Zawisza Bydgoszcz, Kujawiak Włocławek, Świt Nowy Dwór, Pogoń Szczecin i Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Prokurator domagała się dla Ryszarda F. sześciu lat więzienia. Dla pozostałych oskarżonych w tym procesie – 30 byłych działaczy piłkarskich, sędziów i piłkarzy – kar od trzech lat bezwzględnego więzienia do sześciu miesięcy w zawieszeniu na dwa lata.

W ten sposób jest to już trzeci wyrok skazujący dla „Fryzjera”. W 2017 roku ten sam sąd utrzymał wyrok dla tego byłego piłkarskiego sędziego – karę 1,5 roku więzienia. Była to jednak kara w zawieszeniu na 5 lat, a dodatkowo 20 tys. zł grzywny i przepadek 25 tys. zł. Sprawa dotyczyła ustawiania meczów Piasta Gliwice.

Z kolei w kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy skazał „Fryzjera” na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał ten wyrok. Tylko kto zwróci za bilety naiwnym kibicom, którzy oglądali te ustawione „widowiska”.

Źródło: TVP Info/ PAP