Ważne dla wszystkich kierowców! Premier zapowiada nowe ograniczenia

Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie Fot. PAP Autor: Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie Fot. PAP Autor: Paweł Supernak

Wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy i możliwość odebrania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki w niedzielę na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie wziął udział w akcji edukacyjnej #DobryKierowca.

Szef rządu powiedział na briefingu, że pod względem bezpieczeństwa na drogach „jesteśmy na ostrym zakręcie”. „Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej” – podkreślił.

Dodał, że Polska jest dzisiaj niestety w samym ogonie UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. „Ginie w ostatnich latach średnio około 3 tys. osób na polskich drogach. I jest to liczba w przeliczeniu na liczbę przejechanych kilometrów jedna z najwyższych w Europie” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział – oprócz obowiązujących już obowiązku jazdy „na suwak” i „korytarza życia” – dodatkowe zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia; po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę (…). Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy” – poinformował szef rządu.

W Polsce prędkość dopuszczalna na obszarze zabudowanym w godzinach 23 – 5 wynosi 60 km/h; między 5 a 23 jest to 50 km/h.

Premier zapowiedział powołanie funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

Morawiecki zaznaczył, że czasami w przekazach medialnych widzimy „straszne wypadki”. „Wszyscy wtedy nad tym bolejemy” – podkreślił. Ale – jak mówił – „za tymi wypadkami kryją się tragedie poszczególnych osób, złamane życiorysy, czasami kalectwo do końca życia”.

Piratów na drogach trzeba wyeliminować, wyeliminować skutecznie” – podkreślił szef rządu.

Zadbajmy o to, żeby już te święta najbliższe, święta Bożego Narodzenia, były świętami bezpiecznymi. To życzę wszystkim kierowcom i wszystkim pieszym.. Interes wszystkich kierowców, i wszystkich pieszych jest taki sam – bezpieczna jazda po polskich drogach” – zaapelował premier.

Kierowca rajdowy Jakub Przygoński, członek zespołu Orlen Team, dodał, że zaproponowane przez premiera zmiany pozwolą jeździć bezpieczniej. „Gratuluje takiego pomysłu panie premierze i oby więcej projektów związanych z ograniczeniem i z bezpieczeństwem na drodze” – podkreślił.

(PAP).

7 KOMENTARZE

  1. Przykład z dziś. Stoją dwie panienki koło pasów zatrzymałem się żeby przepuścić a one stoją i dalej gadają. Wg nowych przepisów musiał bym tak stać aż one przejdą, a ja zdążylem syna od szkoły odwieść i jadąć spowrotem one dalej tam stały. Będzie więcej wypadków niż było bo będą wskakiwać pod każdy samochód bo takie mają prawo.

    • tak będzie, piesi często już dziś są „roszczeniowi” wobec kierowców a jak im jeszcze propaganda rządowa wmówi że mogą wszystko to będą wchodzić. I co z tego że ktoś będzie miał racje wg „prawa” jak będzie martwy. :) Do tego kierowca w więźniu.

  2. U nas i tak wszystko na odwrót, więc skutek będzie odwrotny; rozumienie przepisów jest też odwrotne.
    + łamanie i olewanie prawa.

Comments are closed.