Marszałek Grodzki chce promować najgorsze wzory. Mówi o zaproszeniu zagranicznych ekspertów do tworzenia polskiego prawa

Tomasz Grodzki i Jarosław Kaczyński. Fot. PAP
Tomasz Grodzki i Jarosław Kaczyński. Fot. PAP

Grodzki o projekcie ws. sądów: możliwe wysłuchanie publiczne i zaproszenie zagranicznych ekspertów.

– Jeśli przepisy zakładające zmiany ustroju sądów w obecnym kształcie trafią do Senatu, to wykorzystamy wszystkie narzędzia, by je zmienić albo odrzucić. Możliwe jest zaproszenie zagranicznych ekspertów i wysłuchanie publiczne – zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Posłowie PiS złożyli w ubiegłym tygodniu obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Złożono także projekt o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Projekt ma dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.

Marszałek Senatu, pytany o ten projekt w poniedziałek przez dziennikarzy, mówił, że „strategia się buduje”. „Ta ustawa kojarzy się z taką sowiecką definicją sądów. Czyli jak to zapisano w którejś encyklopedii z lat 50 ze Związku Radzieckiego, uroczystą forma zatwierdzenia aktu oskarżenia. Aby się temu przeciwstawić staramy się działać profilaktycznie. ” – powiedział Grodzki.

„Jeśli ona w takim kształcie trafi do Senatu, to deklaruję, że zrobimy wszystko i wykorzystamy wszystkie narzędzia w Senacie, by tę ustawę zmienić albo ją odrzucić” – dodał.

Zdaniem marszałka Senatu zaproponowane przepisy są „nie do zaakceptowania”. Zaznaczył, że możliwe jest „wysłuchanie publiczne, debaty, włącznie z próbą zaproszenia ekspertów zagranicznych”. „Wszystko będziemy robić, by kształt tej ustawy, jeśli ona w ogóle ma sens, albo zmienić, albo – jeśli nie będzie to możliwe – odrzucić” – oświadczył Grodzki. (PAP)

Prenumerata NCZ! z prezentem

Comments are closed.