Merkel buntuje się przeciwko amerykańskiej dominacji! Krytykuje sankcje w sprawie Nord Stream 2

Niemcy walczą z koronawirusem/Angela Merkel szefowa niemieckiego rządu. Foto: PAP/EPA
Angela Merkel. Foto: PAP/EPA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła, że jest przeciwna „eksterytorialnym” sankcjom przyjętym przez Kongres USA wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Szefowa rządu zapowiedziała rozmowy z Waszyngtonem.

„(Amerykański) Kongres rzeczywiście przyjął sankcje. Jesteśmy przeciwni eksterytorialnym sankcjom, i to nie od wczoraj. W związku z Iranem mamy ten sam problem” – mówiła kanclerz Merkel w Bundestagu, odpowiadając na pytania posłów. Zastrzegła jednocześnie, że nie widzi innego rozwiązania niż prowadzenie rozmów z Waszyngtonem.

„Bardzo zdecydowanych rozmów, (pokazujących,) że nie akceptujemy tej praktyki” – podkreśliła.

We wtorek Senat USA przyjął ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Wpisano w niej m.in. sankcje na firmy budujące Nord Stream 2. Przegłosowana ustawa czeka teraz na podpis prezydenta Donalda Trumpa.

Według ekspertów amerykańskie sankcje mogą doprowadzić do rezygnacji z budowy Nord Stream 2 przez specjalistyczną szwajcarską firmę Allseas.

Z informacji niemieckiego dziennika „Bild” wynika, że gdyby Stany Zjednoczone przed 31 grudnia wprowadziły sankcje wobec firm biorących udział w układaniu rur po dnie Bałtyku, to realizacja Nord Stream 2 opóźniłaby się o pięć lat.

Dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” przewiduje, że Rosjanie będą starali się uniknąć konsekwencji sankcji, tworząc fakty dokonane, tj. dążąc do jak najszybszego ułożenia pozostałych 200 kilometrów gazociągu.

(PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Rozgrywki czterech najważniejszych (te mniejsze na razie pomijamy) stronnictw interesów. Swoich interesów. Czyli: stronnictwo niemieckie, rosyjskie, amerykańsko-żydowskie i żydowskie. A o kogóż oni tak walczą, a o cóż oni tak walczą? Jak zwykle walczą o swoje interesy. A kto walczy o interes Polaków na ziemi Polaków i w kraju Polaków? Najlepiej na to pytanie odpowie filmik pt. „CZY KONFEDERACJA JEST ZAINTERESOWANA POSIADANIEM POLSKICH ZASOBÓW NATURALNYCH KRZYSZTOF TYTKO”

Comments are closed.