Kawa po turecku czy z ekspresu przelewowego? Naukowcy odkryli, która ma lepsze właściwości prozdrowotne

Pyszna kawa! Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Pyszna kawa! Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

Kawa może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu II. Ale jest jedne warunek. Musi być zrobiona w ekspresie przelewowym, a nie parzona po turecku.

Związek pomiędzy wysokim spożyciem kawy a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu II został już wykazany w wielu badaniach. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa w Göteborgu oraz uniwersytetu w Umea określili różnice pomiędzy skutkami picia rożnie parzonej kawy.

Kawa z ekspresu przelewowego jest w Skandynawii najpopularniejszą odmianą tego napoju. Kawa po turecku popularna jest na Bliskim Wschodzie, ale także w Afryce Północnej, na Kaukazie, Bałkanach, w Europie Wschodniej czy na wyspie Bali.

REKLAMA

Kawę po turecku przygotowuje się ze zmielonych ziaren kawy, gotując je w małym miedzianym tygielku lub zalewając zmieloną kawę wrzątkiem. Tak parzony napój zawiera dużo diterpenów, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca i naczyń.

Z kolei w przypadku kawy z ekspresu przelewowego diterpeny są odfiltrowywane, natomiast pozostają w naparze cząsteczki dające korzyści zdrowotne. Są to m.in. różne substancje fenolowe oraz kofeina.

Lepiej parzyć kawę przelewowo

Naukowcy przeprowadzili badania w północnej Szwecji w latach 1991-2005. Pobierano od nich próbki krwi oraz zbierano informacje dotyczące m.in. nawyków żywieniowych. Zidentyfikowano 421 osób, które po około 7 latach zachorowały na cukrzycę typu 2. Później porównano je z 421 zdrowymi osobami z grupy kontrolnej.

W badaniu zastosowano nową technikę zwaną metabolomiką. Pozwala ona sprawdzić stężenie we krwi określonych cząsteczek pochodzących z danego pokarmu lub napoju.

Okazało się, że osoby pijące dziennie od dwóch do trzech filiżanek kawy z ekspresu, miały o 60 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, niż ci, którzy wypijali mniej niż jedną filiżankę kawy z ekspresu dziennie. Kawa po turecku w ogóle nie dawała tego efektu.

Niestety nie przebadano osób pijących np. kawę espresso czy z kapsułek. Jednak biorąc pod uwagę, że kawa espresso z klasycznych ekspresów i z kapsułek jest również parzona bez filtrów, Rikard Landberg, profesor nauk o żywności w Chalmers Rikard uważa, że pod względem ryzyka cukrzycy typu 2 skutki zdrowotne mogą być podobne do kawy po turecku.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

REKLAMA