Posłowie Konfederacji chcą by TK zbadał czy aborcja eugeniczna jest zgodna z konstytucją

Posłowie Konfederacji w Sejmie. Foto: tter/ Jakub Kulesza
Posłowie Konfederacji w Sejmie. Foto: tter/ Jakub Kulesza

Posłowie Konfederacji przekonali PiS i PSL-Kukiz, by podpisali oni ważny wniosek. Chodzi o zbadanie czy przepisy dotyczące tzw. aborcji eugenicznej są zgodne z konstytucją.

Poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS) powiedział podczas briefingu przed bramą Trybunału, że wniosku „nie należy traktować jako polityczny”. Jak zaznaczył, powstał on ponad podziałami politycznymi, zawiera merytoryczne i prawne argumenty.

– Oczekujemy, że TK rozpatrzy w szybkim trybie ten wniosek – mówił.

Według wnioskodawców aborcja ze względu na niepełnosprawność płodu jest niezgodna z konstytucją. Dziś dochodzi do niezgodnego z prawem pozbawiania życia niepełnosprawnych dzieci. Poseł podkreślił, że wniosek do TK dotyczy zbadania tylko tej kwestii. Nie chodzi tutaj o inne sytuację w przerywania ciąży. Oczywiście chodzi tutaj o taki przykłady, jak zagrożeniu życia matki, czy ze względu na gwałt.

Jak zaznaczył Wróblewski, we wniosku wskazał na możliwość złamania czterech konstytucyjnych zasad: przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka, prawa do życia, zakazu dyskryminacji oraz zasady demokratycznego państwa prawa.

„Nie powołujemy się we wniosku na żadne argumenty natury politycznej, obyczajowej, religijnej, światopoglądowej. Wniosek koncentruje się na argumentach prawnych i konstytucyjnych” – zapewnił Wróblewski.

Przypomnijmy, że posłowie Konfederacji od początku mówili o „pełnej ochronie życia od jego poczęcia”.

Źródło: PAP

2 KOMENTARZE

Comments are closed.