Kraje Afryki posłały w tym roku dziewięć satelitów. Na orbicie ma już je 11 państw z tego kontynentu

Start rakiety kosmicznej wynoszącej satelity okołoziemskie. Fot. Twitter
Start rakiety kosmicznej wynoszącej satelity okołoziemskie. Fot. Twitter
REKLAMA

Rok 2019 jest niemal przełomy dla afrykańskiego programu kosmicznego. Według Space in Africa, firmy z Nigerii, kraje Afryki posłały teraz w kosmos dziewięć satelitów. Swoje satelity ma już na orbicie w sumie 11 państw afrykańskich.

Do tej pory, najwięcej bo 7 satelitów wysłali Afrykanie w roku 2017. Jedenastym krajem, który dołączył do tego kosmicznego klubu w Afryce jest Etiopia. Wcześniej dołączyły do niego m.in. Angola, Nigeria, Ghana, RPA, Algieria, Maroko, Egipt, czy Kenia. Sponsoringiem i pomocą rakietami nośnymi służą Chiny, Rosja, USA, czy Francja. Żaden afrykański kraj nie ma jeszcze możliwości technicznych do samodzielnej konstrukcji i wystrzeliwania satelitów.

Centrum badawcze mieści się w tym kraju w Entoto, na północ od Addis Abeby. Tam jednak można było zobaczyć tylko transmisję z wystrzelenia etiopskiego satelity, bo ta odbyła się w Chinach. Chiny także sfinansowały za prawie 8 milionów dolarów cały program program kosmicznych ambicji Etiopii. Mamy, bo ważący tylko 70 kg satelita będzie dostarczał dane o środowisku. Ma to umożliwić lepsze planowanie upraw w celu zwalczania skutków suszy.

REKLAMA

Etiopski program kosmiczny powstał dopiero w 2016 r. Obecny premier Abiy Ahmed był wtedy ministrem nauki i techniki. Założył on m.in. Etiopski Instytut Nauki i Technologii Kosmicznej. To w dalszym ciągu dopiero początki. Satelita ETRSS-1 został zaprojektowany i zbudowany w Chinach, jedynie we współpracy z około dwudziestoma etiopskimi naukowcami.

Addis Abeba prowadzi także wspólnie z Chinami program budowy satelity komunikacyjnego. Etiopia współpracuje także równolegle z francuską Ariane Espace. W styczniu 2020 r. w Addis Abebie rozpocznie się budowa kompleksu do montażu i testowania satelitów. Ma być gotowy za 30 miesięcy.

Źródło: France Info

REKLAMA