Starcia w Hongkongu. Demonstranci złożyli świąteczne życzenia policjantom

Protest w Hongkongu. Foto: YouTube
Protest w Hongkongu. Foto: YouTube

W wigilię Bożego Narodzenia doszło na ulicach Hongkongu do kolejnych starć prodemokratycznych demonstrantów z policją, których początkiem były pokojowe zgromadzenia świąteczne w centrach handlowych – informują lokalne media.

Uczestnicy zgromadzeń, których część miała na głowach czapki św. Mikołaja lub rogi renifera, po wyjściu na ulice obrzucali policjantów ładunkami zapalającymi i kamieniami brukowymi. Policja odpowiedziała gazem pieprzowym i pałkami.

Do starć doszło na ulicach dzielnic handlowych (często odwiedzanych przez turystów) w odpowiedzi na apel części protestujących, aby wzmóc aktywność w okresie świąt.

Jak informuje dziennik „South China Morning Post”, protesty przerwano na krótko o północy czasu lokalnego (17.00 czasu polskiego), aby złożyć wszystkim – nie wyłączając policjantów – świąteczne życzenia. Jednak później starcia wznowiono.

Władze Hongkongu potępiły nowe protesty oświadczając, że „zakłócają one porządek publiczny i świąteczny nastrój”.

Antyrządowe starcia w Hongkongu, będącym specjalnym regionem administracyjnym Chin, trwają już od 6 miesięcy. Ich początkowym powodem był projekt kontrowersyjnej ustawy o ekstradycji umożliwiający przekazywanie chińskim sądom osób podejrzewanych o przestępstwa.

Jednak wkrótce protesty przekształciły się w szerszy ruch domagający się demokratycznych reform i dochodzenia w sprawie brutalności policji.

W listopadzie br. kandydaci prodemokratyczni odnieśli bezprecedensowe zwycięstwo w wyborach do rad dzielnic Hongkongu. (PAP)

Prenumerata NCZ! z prezentem