Polacy zadłużeni po uszy. 742 miliardy, a ma być więcej

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Rośnie zadłużenie gospodarstw domowych wobec sektora bankowego. Polacy mają już 742 mld złotych długów.

W październiku długi gospodarstw domowych w Polsce wobec banków wzrosły do rekordowych 742 mld złotych. Nowe dane Komisji Nadzoru Finansowego są niepokojące.

Według danych KNF w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadłużenie Polaków wzrosło bowiem o aż 5,5 proc. Wartość udzielonych kredytów gotówkowych i innych kredytów konsumpcyjnych wzrosła w stosunku do 2018 roku o 5 mld złotych.

Ze wspomnianych 742 mld złotych 178 mld stanowią kredyty konsumpcyjne, natomiast aż 444 mld kredyty hipoteczne. Pozostałe 120 mld złotych to należności wynikające z korzystania innych produktów bankowych, takich jak karty kredytowe czy debet na koncie.

Z tegorocznej ankiety wynika, że aż 45 proc. Polaków przyznaje, że zadłuża się, by móc sfinansować zakup sprzętu RTV i AGD lub samochodu. 35 proc. wskazało, iż kredyt wzięło na remont mieszkania.

Kredyt na wakacje lub zdarzenie losowe wzięło 7 proc. ankietowanych.

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor Polacy na prezenty wydali średnio 553 złote. Natomiast 36 proc. ankietowanych określiło swoje wydatki na organizację wigilii i prezenty na łączną kwotę od 1000 do 2000 złotych.

Źródło: Money.pl

Comments are closed.