Wybuch samochodu-pułapki w Mogadiszu. Ponad 30 osób nie żyje…

Wybuch w Somalii fot: SAID YUSUF WARSAME PAP/EPA
epa08092309 A wounded man is carried on a stretcher at Medina hospital in Mogadishu, Somalia, 28 December 2019. According reports, a large explosion rocked the area near Ex-control Afgoye. Initial police reports said at least five people were killed in what is believed to have been a car bombing. EPA/SAID YUSUF WARSAME Dostawca: PAP/EPA.

Co najmniej 30 osób zginęło w sobotę rano w wyniku eksplozji samochodu pułapki na zatłoczonym punkcie kontroli w stolicy Somalii, Mogadiszu – podała agencja AP, powołując się na rzecznika rządu, który nie wykluczył, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Ismail Muchtar powiedział agencji, że ponad 60 osób zostało rannych.

Według Mohameda Husseina ze stołecznej policji celem zamachu był punkt poboru opłat podatkowych.

Dziesiątki osób, w tym dzieci, przewieziono do szpitala. Wśród rannych są podróżujący autobusem studenci.

Burmistrz miasta Omar Muhamud powiedział, że rannych w zamachu zostało co najmniej 90 cywilów, w większości studentów.

Do tej pory żadna organizacja nie przyznała się do dokonania zamachu. W Somalii celem ataków budynki użyteczności publicznej są często celem ataków powiązanej z Al-Kaidą islamistycznej organizacji Al-Szabab, wpisanej przez wiele krajów na listę grup terrorystycznych, która stara się obalić wspierany przez ONZ rząd Somalii.

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, w tym w stolicy.

Kolejny atak wzmaga obawy co do gotowości somalijskich sił zbrojnych do przejęcia w nadchodzących miesiącach od sił Unii Afrykańskiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju.

źródło: PAP