Morawiecki, ucz się! Węgrzy obniżają podatki i upraszczają przepisy, żeby ochronić gospodarkę

Victor Orban, premier Węgier, i premier Polski Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
Victor Orban, premier Węgier, i premier Polski Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Wejście w życie nowych elementów planu ochrony gospodarki w 2020 roku zapowiedział we wtorek minister gospodarki Węgier Mihaly Varga. Elementem planu ma być m.in. obniżka niektórych podatków.

„Kontynuowane są posunięcia na rzecz ochrony gospodarki. Od 1 stycznia będą nowe obniżki podatków, uproszczenia oraz wsparcie dla rodzin i przedsiębiorstw” – napisał minister na Facebooku, zamieszczając nagranie, w którym opisuje nowe posunięcia.

Varga zapowiedział m.in., że podatek od małych przedsiębiorstw (węg. kiva) spadnie z 13 do 12 proc. Skorzysta na tym około 45 tys. firm. Jednocześnie zawieszony zostanie podatek od reklam, co według ministra przyczyni się do ożywienia rynku.

VAT od usług hotelarskich spadnie z 18 do 5 proc. Dzięki temu w firmach turystycznych pozostanie – jak zaznaczył Varga – 32 mld forintów (412 mln złotych). W ramach upraszczania procedur administracyjnych połączone zostaną natomiast w jedno cztery różne opłaty.

Minister zapowiedział też wsparcie dla przemysłu budowlanego na prowincji. Podmioty budujące w małych miejscowościach będą mogły się ubiegać o zwrot podatku do wys. 5 mln forintów (64,5 tys. złotych).

Aby ułatwić przedsiębiorcom dostęp do kredytów na inwestycje, rząd przeznaczy też 15 mld forintów (193 mln złotych) na podniesienie kapitału.

W celu zwiększenia ilości i skuteczności badań naukowych na Węgrzech o 32 mld forintów (412,5 mln złotych) wzrośnie wsparcie na rozwój nauki.

”Będziemy kontynuować nasza pracę” – zapewnił Varga. (PAP)

Comments are closed.