Bauer chce sprzedać portal Interia. Na serwis Niemców może połasić się inwestor bliski PiS lub państwowa spółka.
„Puls Biznesu” ujawnił, że niemiecki Bauer zamierza sprzedać portal Interia.pl. Dziennikarze i eksperci rynku mediów w Polsce wskazują, że na Interię może mieć chrapkę rząd PiS.
Decyzja Bauera może wynikać ze spodziewanej w przyszłym roku ustawy dekoncentracyjnej mediów. Po jej uchwaleniu duzi zagraniczni wydawcy będą musieli ograniczyć swoje aktywa.
A to oznacza, że Bauer, który posiada olbrzymi rynek prasy, radio i portal, i tak byłby zmuszony do sprzedaży. Czy nabywcą Interii będzie państwowa spółka?
https://t.co/F2RsTlJNum łakomym kąskiem dla wydawców internetowych i nadawców tv. Będzie repolonizacja? https://t.co/DxSFLg9CpE
— Wirtualnemedia.pl (@wirtualnemedia) December 31, 2019
– Nie można wykluczyć takiego scenariusza, szczególnie że podmiot sprzedający to firma niemiecka, co może zwiększać determinację polityków do zakupu – powiedział Dominik Niszcz. Niszcz to analityk Raiffeisen Centrobanku, który oceniał zakup Interii przez państwową spółkę, w wywiadzie dla branżowego portalu „Wirtualne Media”.
Analityk Raiffeisena zaznaczył jednak, że walka o Interię może być duża, a PiS przyjdzie walczyć z firmami prywatnymi jak Wirtualna Polska czy Agora, lub nawet podmiotami obecnymi na rynku telewizyjnym.
PiS ostrzyło sobie zęby już rok temu na Radio Zet. Jednak Czesi, którzy kupili Zetkę w pakiecie od francuskiego Lagardère, ostatecznie sprzedali ją Agorze.
Niewykluczone też, że Interia to dopiero początek, a Bauer zdecyduje się sprzedać i radio RMF. Niemiecki koncern posiada olbrzymi udział na polskim rynku mediów, więc w zależności od konstrukcji ustawy dekoncentracyjnej może być zmuszony do sprzedaży nie tylko portali Grupy Interia.
– Spodziewam się, że rok 2020 może być czasem przejęć i konsolidacji na rynku wydawniczo-internetowym, niektóre mogą nas zaskoczyć. Intencje potencjalnych nabywców mogą być całkowicie odmienne – powiedział „Wirtualnym Mediom” konsultant rozwiązań dla wydawców i e-commerce DigitalFlow.pl Paweł Nowacki.
Źródło: Wirtualne Media