PiS przejmie kontrolę nad Interią? Kto zrepolonizuje portal Niemców?

REKLAMA

Bauer chce sprzedać portal Interia. Na serwis Niemców może połasić się inwestor bliski PiS lub państwowa spółka.

„Puls Biznesu” ujawnił, że niemiecki Bauer zamierza sprzedać portal Interia.pl. Dziennikarze i eksperci rynku mediów w Polsce wskazują, że na Interię może mieć chrapkę rząd PiS.

Decyzja Bauera może wynikać ze spodziewanej w przyszłym roku ustawy dekoncentracyjnej mediów. Po jej uchwaleniu duzi zagraniczni wydawcy będą musieli ograniczyć swoje aktywa.

REKLAMA

A to oznacza, że Bauer, który posiada olbrzymi rynek prasy, radio i portal, i tak byłby zmuszony do sprzedaży. Czy nabywcą Interii będzie państwowa spółka?

– Nie można wykluczyć takiego scenariusza, szczególnie że podmiot sprzedający to firma niemiecka, co może zwiększać determinację polityków do zakupu – powiedział Dominik Niszcz. Niszcz to analityk Raiffeisen Centrobanku, który oceniał zakup Interii przez państwową spółkę, w wywiadzie dla branżowego portalu „Wirtualne Media”.

Analityk Raiffeisena zaznaczył jednak, że walka o Interię może być duża, a PiS przyjdzie walczyć z firmami prywatnymi jak Wirtualna Polska czy Agora, lub nawet podmiotami obecnymi na rynku telewizyjnym.

PiS ostrzyło sobie zęby już rok temu na Radio Zet. Jednak Czesi, którzy kupili Zetkę w pakiecie od francuskiego Lagardère, ostatecznie sprzedali ją Agorze.

Niewykluczone też, że Interia to dopiero początek, a Bauer zdecyduje się sprzedać i radio RMF. Niemiecki koncern posiada olbrzymi udział na polskim rynku mediów, więc w zależności od konstrukcji ustawy dekoncentracyjnej może być zmuszony do sprzedaży nie tylko portali Grupy Interia.

– Spodziewam się, że rok 2020 może być czasem przejęć i konsolidacji na rynku wydawniczo-internetowym, niektóre mogą nas zaskoczyć. Intencje potencjalnych nabywców mogą być całkowicie odmienne – powiedział „Wirtualnym Mediom” konsultant rozwiązań dla wydawców i e-commerce DigitalFlow.pl Paweł Nowacki.

Źródło: Wirtualne Media

REKLAMA