Legislacyjna biegunka. Polska produkuje prawo na potęgę. Rekordowy 2019 rok

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/Tomasz Gzell
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/Tomasz Gzell
REKLAMA

Polska produkuje prawo na potęgę. W 2019 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano aż 2566 aktów prawnych, najwięcej od ponad dekady – wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej”.

Jak zauważa gazeta, liczba wydawanych aktów prawnych rośnie niezmiennie od wielu lat. Dla porównania, w 2012 roku w Dzienniku Ustaw pojawiło się 1555 aktów prawnych. W minionym o 1011 więcej – Polska produkuje prawo na potęgę.

Do aktów prawnych zalicza się m.in. ustawy, rozporządzenia, umowy międzynarodowe czy wyroki Trybunału Konstytucyjnego. TK w 2019 roku praktycznie nie wykazywał aktywności, więc wynik „zrobiły” pozostałe instytucje.

REKLAMA

Rekordowym pod względem legislacyjnym rokiem był 2004. Opublikowano wtedy 2889 aktów prawnych. Wiązało się to z dostosowaniem polskiego prawa do obowiązującego w Unii Europejskiej. Na przełomie lat 80. i 90., gdy w Polsce zachodziły zmiany ustrojowe, produkowano średnio 600 aktów prawnych rocznie.

Gdyby ktoś chciał przeczytać szczegółowo wszystkie nowe akty, musiałby codziennie poświęcić temu 3 godziny i 10 minut. Ten smutny wniosek płynie z raportu „Barometr stabilności otoczenia prawnego w Polsce” stworzonego przez firmę Grant Thornton wynika. Analiza obejmuje I półroczne 2019 roku.

Autorzy raportu zaznaczają jednak, że wspomniane 3h10min dziennie mogłoby nie wystarczyć na pełne zrozumienie nowego prawa, bo sporo aktów to jedynie nowelizacje starszych rozporządzeń i aby poznać ich sens, należałoby dodatkowo sięgnąć po teksty źródłowe.

REKLAMA