Nie wychodź wysoko w Tatry, bo zmiecie cię lawina. Ratownicy ogłosili trzeci stopień zagrożenia. Co to oznacza?

Tatry zimą. Występuje spore zagrożenie lawinowe / Fot. PAP
Zdj. ilustracyjne. / Fot. PAP
REKLAMA

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili w niedzielę trzeci stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje powyżej 1700 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe trzeciego stopnia oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Możliwe jest także samoistne schodzenie dużych lawin.

Poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności. Niezbędne jest także posiadanie bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Wyposażenie do zimowej turystyki, poza specjalistyczną odzieżą, powinno zawierać lawinowe ABC, czyli detektor, sondę i łopatkę.

REKLAMA

Intensywne opady śniegu

W Tatrach w nocy z soboty na niedzielę zaczął intensywnie padać śnieg. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu przekazał, że na szczycie leży 130 cm śniegu, a temperatura spadła – jest 12 st. mrozu.

W górach wieje silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 90 km na godzinę. Wiatr utworzył duże zaspy i nawisy śnieżne.

Szlaki w Tatrach są pokryte świeżym śniegiem i nieprzetarte, nawet drogi i szlaki prowadzące do schronisk są przykryte warstwą świeżego śniegu. Władze TPN przestrzegają przed wchodzeniem na tafle tatrzańskich jezior, które spowija cienka warstwa lodu. Lód z łatwością może się załamać.

Źródło: PAP/NCzas.com

REKLAMA