Rewolucja w komunikacji? Nowe baterie podwoją zasięg samochodów elektrycznych

Samochód elektryczny - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pxhere
Samochód elektryczny - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pxhere
REKLAMA

Nowe baterie litowo-siarkowe, które podwoją zasięg samochodów elektrycznych, opatentowali australijscy naukowcy.

Nowe baterie litowo-siarkowe mogą się okazać prawdziwym przełomem. Naukowcom z Monash University w Australii udało się pokonać największy problem związany – szybką degradację siarkowej katody.

Badania nad bateriami litowo-siarkowymi trwały od 2009 roku. Mimo, iż stanowiły one obiecującą alternatywę problemem okazała się siarkowa katoda. Jej degradacja bardzo szybko prowadziła do tego, że baterie traciły właściwości po niewielkiej liczbie ładowań.

REKLAMA

Opracowane w późniejszych latach metody zapobiegania tej degradacji, miedzy innymi taka jak wykorzystywanie nanoarkuszy z dwutlenku manganu, okazały się zbyt drogie i skomplikowane technologicznie, aby mogły być zastosowane w masowej produkcji.

Naukowcom z Monash University w Australii udało się osiągnąć przełom. Wykorzystana przez nich technologia niewiele różni się od tej stosowanej w bateriach litowo-jonowych. Jest przy tym stosunkowo prosta i do tego bardzo tania.

Do produkcji wykorzystywana jest woda co znacznie ogranicza ilość szkodliwych dla środowiska odpadów.

Wykonana w opatentowanej przez Australijczyków technologii bateria gwarantuje minimum 200 cyklów ładowania. Daje to możliwość przejechania dystansu 160-200 tys. kilometrów.

Nową technologią produkcji baterii litowo-siarkowych (numer patentu PCT/AU 2019/051239) zainteresowali się już najwięksi producenci z Chin i Europy, którzy chcą produkować je na dużą skalę.

Źródło: techxplore.com/nczas

REKLAMA