Irańscy Żydzi złożyli kondolencje z powodu śmierci generała Sulejmaniego

Kasem Sulejmani. Foto: YouTube/Euronews
Kasem Sulejmani. Foto: YouTube/Euronews

Irańscy Żydzi złożyli kondolencje w domu zabitego w amerykańskim ataku generała Kassema Sulejmaniego. „Bóg pomści jego krew”.

Delegacji przewodniczył rabin Jehuda Gerami, główny rabin irańskiej społeczności żydowskiej. Przedstawiciele innych mniejszości religijnych w Iranie również składali kondolencje.

Członkowie społeczności żydowskiej w Teheranie również brali udział w poniedziałkowym pogrzebie, poinformował hebrajski ultra-ortodoksyjny serwis informacyjny „Bahadrei Hadarim”.

Członkowie społeczności żydowskiej, podobnie jak reszta społeczeństwa irańskiego, są obecni i będą opowiadać się za ideałami rewolucji – czytamy w oświadczeniu Solomona Kohana Sadegha, przedstawiciela społeczności żydowskiej, według państwowego Iranu Studencka agencja informacyjna lub ISNA.

W piątek rano wkrótce po nalocie sił USA, w którym zginął Soleimani, irańska społeczność żydowska wydała oświadczenie, w którym napisała, że „Bóg pomści krew Suleimaniego”, donosi dziennik „Israel Hayom”.

Rani Amrani z izraelskiego „RadioRan”, stacji nadającej w języku farsi (perskim), że „bardzo ważne jest, aby mniejszości religijne w Iranie, zwłaszcza Żydzi”, potępiły zabicie Sulejmaniego. Jak wyjaśnił chodzi o to aby ich członkowie nie byli traktowani jak outsiderzy.

W Iranie mieszka największa diaspora żydowska na Bliskim Wschodzie i we wszystkich państwach muzułmańskich na świecie.

Źródło: „Times of Israel”

1 KOMENTARZ

  1. Pomijając kontekst, możemy skonstatować jak logicznie wiążą się ze sobą tzw. „wielkie religie monoteistyczne/abrahamowe”, których z oczywistych powodów nie będę tu wymieniał.
    Nie rozumiem powszechnej, duchowej nagonki na Iran – Ziemię Ludzi Szlachetnych: Scytów i Sarmatów, tak przecież nam bliskich kulturowo i genetycznie. Bo od wieków panuje tam islam? To samo przecież można zarzucać od dawna skatoliczonej Polsce.
    Chwała zoroastryjskiemu Iranowi, chwała rodzimowierczej Polsce! Pozdrawiam wszystkich trzeźwo myślących i ciekawych świata.

Comments are closed.