Ambasador Izraela nie zostawia wątpliwości w sprawie zwrotu żydowskiego mienia bezspadkowego

Ambasador Izraela Alexander Ben Zvi fot. PAP/Radek Pietruszka
Ambasador Izraela Alexander Ben Zvi fot. PAP/Radek Pietruszka

Ambasador Izraela w Polsce, Ben Zvi, nie zostawił wątpliwości co do kwestii zwrotu żydowskiego mienia bezspadkowego. Możemy spodziewać się dalszych nacisków w tej sprawie.

Ambasador Izraela był gościem w programie „Poranna rozmowa w RMF”. Jednym z poruszanych tematów była kwestia zwrotu żydowskiego mienia bezspadkowego.

Ben Zvi przypomniał, że Polska podpisała w 2009 roku Deklarację Terezińską.

– To ma swoje ramy, bo w końcu Polska podpisała deklarację w 2009 roku i w tej deklaracji mówi się o tym, że każdy kraj, gdzie są takie sprawy majątkowe, musi to rozwiązać. – powiedział.

– Kto to rozwiąże? Myślę, że w końcu każdy kraj będzie to prowadził nie z państwem Izrael, ale z organizacjami żydowskimi – stwierdził Ben Zvi.

Oznacza to, iż w najbliższym okresie czasu  możemy spodziewać się wzrostu nacisków na Polskę w kwestii zwrotu mienia bezspadkowego.

Istnieje duże ryzyko, iż kolejny akord tej akcji zabrzmi przy okazji obchodów 75 rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, którą formalnie organizuje Instytut Yad Vashem.

W ich trakcie głos zabierze między innymi Władymir Putin, który ostatnio ostro zaatakował Polskę i zarzucał jej antysemityzm. Teraz możemy być świadkami kolejnego ataku. Ryzyko jest tym większe, że organizatorzy nie zgodzili się aby na uroczystościach głos zabrał także prezydent Polski.

Przypisywanie Polsce antysemityzmu ma na celu wywarcie presji na nasz kraj, która będzie wykorzystana aby zmusić nas do ugięcia się wobec bezpodstawnych roszczeń.

Przypomnijmy, że Konfederacja pomaga zbierać podpisy pod obywatelskim projektem Stop447 blokującym możliwość zwrotów jakichkolwiek kwot z tytułu żydowskiego mienia bezspadkowego. Aby sprawą zajął się Sejm potrzebne jest 100 tys. podpisów. Termin ich zbierania upływa już 20 stycznia. Wszelkie informacje na temat inicjatywy można znaleźć na stronie https://stop447.info/

Źródło: RMF FM/nczas

 

Comments are closed.