Rafał Trzaskowski oskarża prezydenta Dudę. „Powinien być w Jerozolimie”

Rafał Trzaskowski Źródło: PAP
Rafał Trzaskowski Źródło: PAP

Rafał Trzaskowski uważa, że Andrzej Duda powinien udać się do Izraela, mimo iż prezydentowi Polski odmówiono tam zabrania głosu.

Uważam, że prezydent Andrzej Duda powinien być podczas uroczystości w Jerozolimie, nawet jeśli nie mógłby zabrać głosu; jego nieobecność może się skończyć ze szkodą dla polskiej racji stanu – ocenił w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski był gościem Radia Zet. Odpowiadał na pytanie czy prezydent Duda dobrze robi, że skoro nie może zabrać tam głosu, nie wybiera się na piąte Światowe Forum Holokaustu w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

Chodzi o uroczystości, które odbędzie się 23 stycznia w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Ten rząd i niestety prezydent bije wszystkie rekordy świata, bo zdołał się skonfliktować ze wszystkimi, i z Unią Europejską, i Izraelem, i z Iranem, i z wszystkimi rozgrywającymi na scenie międzynarodowej – powiedział Trzaskowski.

Myślę, że gdyby pan prezydent miał dobre relacje, miejsce dla pana prezydenta znalazłoby się również jeśli chodzi o jakąś krótką przemowę – dodał.

Zdaniem Trzaskowskiego jednak „w stosunkach międzynarodowych nie można się obrażać”.

Powinien tam być, bo ta rocznica jest niesłychanie istotna. Boję się jednego, że to będzie na opak interpretowane. Polska i rząd PiS w tej chwili nie ma wielu przyjaciół i niestety tego typu decyzja będzie interpretowana tak, że może to się skończyć ze szkodą dla polskiej racji stanu. Lepiej więc tam byłoby po prostu być. A najlepiej byłoby mieć dobre relacje z tymi wszystkimi państwami i wtedy na pewno Polska byłaby inaczej potraktowana – powiedział Trzaskowski.

Prezydent we wtorek poinformował, że nie weźmie 23 stycznia w Jerozolimie udziału piątym Światowym Forum Holokaustu. Decyzję tę uzasadnił faktem, iż organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Głos zabierze natomiast prezydent Rosji, który ostatnio zarzucił Polsce antysemityzm. Wystąpi także przedstawiciel Niemiec, czyli sprawców Holokaustu.

Źródło: PAP

Comments are closed.