W Pirenejach zniszczyli kilkanaście figur Matki Bożej w jeden dzień

Sprofanowany posąg NMP Fot. Twitter
REKLAMA

W roku 2018 odnotowywano we Francji ponad trzy profanacje antychrześcijańskie dziennie (1063). Rok temu było ich jeszcze więcej, a rok 2020 rozpoczyna się od zmasowanego ataku na posągi Matki Bożej.

Od początku roku nie ma praktycznie dnia bez profanacji. Swoisty „rekord” padł w czwartek 9 stycznia, kiedy to „nieznani sprawcy” wykazali się aktywnością wymierzoną w figury Maryi. Zaatakowano posągi w kościołach w Pau (departament Pireneje Atlantyckie) i okolicach.

REKLAMA

W sumie w Pirenejach francuskich zniszczono kilkanaście posągów i to wszystko tylko w jeden dzień. Rankiem pięć posągów Matki Bożej padło ofiarą wandali w trzech kościołach należących do jednej parafii Chrystusa Zbawiciela: w Saint-Martin, Saint-Jacques i Notre-Dame.

W ciągu dnia podobne akty barbarzyństwa wymierzono też w żłóbek w kościele Saint-Julien de Lons. Tutaj także zniszczono figurę NMP.

Wieczorem doniesiono jeszcze o profanacjach figur Matki Bożej w kolejnych kościołach, w Artix, Mourenx i Denguin. Sposób działania był taki sam jak w Pau, co sugerowało, że chodzi o tych samych sprawców.

W tym przypadku policja pochwaliła się zatrzymaniem sprawcy. Po przesłuchaniu został uznany został za człowieka niezrównoważonego i umieszczony w zakładzie psychiatrycznym. 35-letni mężczyzna zostałw wysłany na obserwację, bo nie odpowiadał na żadne pytania… Policja ustala, czy działał sam.

Politycy potępiają „akty nietolerancji”. W rzeczywistości chodzi tu niemal czystą formę nienawiści wobec katolików i Matki Kościoła. W Pau zaplanowano na 14 stycznia Mszę św i czuwanie modlitewne w kościele Notre-Dame.

Źródło: Valeurs Actuelles

REKLAMA